fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumKłamstwa Chin i nowy cel: „Zero”

Kłamstwa Chin i nowy cel: „Zero”

Osiągnięcie poziomu zera ma kluczowe znaczenie dla jego szerszego celu, jakim jest globalne przywództwo i dominacja. Od lat Pekin stara się pokazać Chiny jako lidera nowego, wschodzącego, postamerykańskiego ładu globalnego. Podczas spotkania w Davos w 2017 roku Xi mówił o determinacji swojego rządu, o tym, że jego celem jest zapewnienie pokoju i ograniczenie ubóstwa na świecie. Owacyjnie z oklaskami przyjęto jego rzekomy sprzeciw wobec protekcjonizmu. Wszystkie państwa, wtrącił, powinny „spojrzeć na swoje interesy w szerszym kontekście” i „powstrzymać się od realizacji własnych interesów kosztem innych”.

Chiny wytrwale zapewniały sobie wpływy w instytucjach globalnych, zwłaszcza organach ONZ, w których obywatele chińscy kierują czterema z 15 wyspecjalizowanych agencji. W swoim przemówieniu na specjalnym szczycie przywódców G20, Xi pokazał, że jest zdecydowany zbudować swój własny wizerunek światowego lidera. Aby prowadzić przywództwo, Chiny muszą dać przykład reszcie świata. Sprawdzianem jest obecna sytuacja pandemii. Dlatego co rusz pojawiają się informacje o nadużyciach reżimu w zakresie ukrywania COVID-19, a wysiłki Partii Komunistycznej zmierzające do odwrócenia historii, są na szczęście dobrze udokumentowane. Teraz Chiny najbardziej obawiają się drugiego wybuchu epidemii, przed którym ostrzegają niektórzy eksperci. W tej sytuacji reżim zwraca się odruchowo do tradycyjnych taktyk komunistycznych: propagandy i kontroli informacji.

Rząd, który twierdzi, że praktycznie nie pojawiły się ostatnio nowe przypadki COVID-19 w Wuhan, zaczął łagodzić blokadę w prowincji Hubei. Ale podczas gdy chiński reżim stara się kontrolować postrzeganie wydarzeń w kraju, powszechny gniew i wzmożona nieufność do moralnych i administracyjnych niepowodzeń rządu powoduje, że dziennikarze-obywatele próbują przebić się przez oficjalną maszynerię propagandową i ujawnić prawdę.

Przedstawione przez nich dowody dotyczące COVID-19 są sprzeczne z oficjalnymi danymi. Historie w chińskich mediach społecznościowych, cenzurowane lub usuwane niemal natychmiast po ich pojawieniu się, ujawniają, w jaki sposób władze lokalne próbują tuszować zakażenia, a szpitale mają zgłaszać nowe przypadki jako normalną grypę lub zapalenie płuc.
Historie pokazują, że prowincja Hubei jest ponownie zamykana przez ludzi i policję w okolicznych prowincjach, którzy znają prawdziwą sytuację tego miejsca. Rząd chwali się masową liczbą osób wyleczonych, ale niezależne media podały, że 14 procent z nich ponownie uzyskało wynik pozytywny. Wydaje się, że reżim tak bardzo tuszuje statystyki epidemiologiczne, że nie liczy przypadków, w których testy wskazują na infekcję, ale choroba przebiega bezobjawowo. Cenzorzy niemal natychmiast usunęli zdjęcie ze strony Caixin, przedstawiające ciężarówkę dostarczającą 2500 urn wypełnionych popiołem kremowanych ludzi. I to dwukrotnie tego samego dnia.

W przeszłości ograniczenia Komunistycznej Partii Chin w swobodnym przepływie informacji wydawały się Amerykanom i innym krajom demokratycznym kwestią dotyczącą głównie wolności narodu chińskiego. Ale zniekształcenia prawdy przez reżim jest teraz czymś więcej niż tylko abstrakcyjnymi problemami dla społeczności międzynarodowej. Są zagrożeniami dla globalnego zdrowia publicznego i mają istotny wpływ na sprawę życia i śmierci milionów ludzi na całym świecie.

DL/National Review

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA