Amerykańscy demokraci zablokowali w Kongresie poprawkę, która miała zakazać importu chińskich produktów powstałych w wyniku niewolniczej pracy.

Projekt przygotowany przez senatora Marco Rubio przewidywał blokadę możliwości sprowadzania z Chin towarów, które wyprodukowano w wyniku niewolniczej pracy Ujgurów. Cieszył się on poparciem obrońców praw człowieka. Ujgurowie są muzułmańską mniejszością prześladowaną w Państwie Środka przez m.in. przymusowe osadzanie w tzw. „obozach reedukacyjnych” znajdujących się głównie w prowincji Xinjiang. W tym regionie są produkowane znaczne ilości paneli słonecznych, w dużej części sprzedawanych do USA.

Ostatecznie ustawa została odrzucona przez demokratów pod naciskiem urzędników administracji prezydenta Joe Bidena. Władze obawiają się, że wprowadzenie ograniczeń na import produktów może negatywnie wpłynąć na negocjacje klimatyczne z Pekinem. Głównym lobbującym w tej kwestii miał być specjalny pełnomocnik prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw klimatu John Kerry.

freebeacon.com

Poprzedni artykułTrump pozyskał miliard dolarów na swojego Twittera
Następny artykułChiny wybudują 150 atomówek