fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaArchiwumKluczem do szybkiego rozwoju rynku OZE w Polsce jest współpraca

Kluczem do szybkiego rozwoju rynku OZE w Polsce jest współpraca

Energia odnawialna to energia wolności. Ważne, by o tym pamiętać zwłaszcza teraz, kiedy geopolitycznym porządkiem świata wstrząsnęła inwazji Rosji na Ukrainę – podkreślali uczestnicy panelu „Odnawialne źródła energii” podczas tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W dyskusji o najnowszych trendach i kierunkach rozwoju OZE udział wzięli: Janusz Gajowiecki – prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej; Dolf Gielan – dyrektor ds. innowacji i technologii International Renewable Energy Agency (IRENA); Piotr Markowski – prezes zarządu Corab SA; Rafał Miland – wiceprezes zarządu PERN SA; Piotr Nerwiński – Partner Dentors; Bartłomiej Pawlak – wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju; Joanna Wis-Bielewicz – dyrektor ds. rozwoju rynku Offshore Ørsted Polska; Szymon Wojnicki – prezes zarządu Energa Green Development Sp. z o.o., Grupa ORLEN oraz Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

– Kluczem do szybkiego rozwoju rynku OZE w Polsce jest współpraca: współpraca interesariuszy sektora, całego łańcucha dostaw i oczywiście administracji rządowej oraz samorządowej. Z uwagą przyglądamy się brytyjskim rozwiązaniom w morskiej energetyce wiatrowej. Zainspirowani tamtejszą dużą umową społeczno-gospodarczą, która wyznacza cele nie tylko w kontekście rozwoju sektora, ale także poziomu local content, czyli krajowego wkładu w poszczególnych etapach łańcucha dostaw, podjęliśmy inicjatywę powołania partnerstwa na rzecz budowy sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – przypomniał wiceminister Ireneusz Zyska.

To porozumienie, według pełnomocnika rządu ds. OZE, jest kluczowym ogniwem w budowaniu całego nowego sektora polskiej gospodarki. – Będzie to sektor bardzo innowacyjny i kreatywny w kontekście rozwoju technologii. Wezmą w nim udział polskie wyższe uczelnie, instytuty badawczo-rozwojowe, ale przede wszystkim podmioty przemysłowe oraz polscy przedsiębiorcy we współpracy z partnerami zagranicznymi, którzy mają duże doświadczenie w realizacji projektów w innych europejskich krajach – dodał wiceminister klimatu i środowiska.

O tym, jak portfel projektów dotyczących OZE buduje Grupa ORLEN, opowiadał Szymon Wojnicki, prezes Energa Green Development. – Nasza Spółka w Grupie ORLEN odpowiedzialna jest za rozwój OZE na lądzie. Stawiamy na własne projekty, równocześnie jesteśmy otwarci na atrakcyjne akwizycje, czego dowodem jest nabycie w ubiegłym roku czterech elektrowni wiatrowych. Z jednej strony idziemy w kierunku scentralizowanej, wielkoskalowej energetyki, ale zdajemy sobie sprawę z wyzwań sieciowych, dlatego sięgamy również po mniejsze, rozproszone projekty – mówił Szymon Wojnicki.

Szymon Wojnicki – prezes Energa Green Development Sp. z o.o. Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Prezes Wojnicki przypomniał też o zielonej strategii, w ramach której Grupa ORLEN staje się nowoczesną, niskoemisyjną petrochemią, dynamicznie rozwija sektor OZE wsparty mocami gazowymi oraz inwestuje w alternatywne paliwa, szczególnie w zielony wodór.

– Rozmawiając na temat rozwoju OZE w Polsce, warto wspomnieć o barierach, które wciąż nie pozwalają temu sektorowi na tak dynamiczny rozwój, jakiego oczekują uczestnicy rynku. Podzieliłbym je na bariery o charakterze technicznym i formalno-prawnym. Największym wyzwaniem technicznym są sprawy związane z warunkami przyłączania do sieci. Wygląda na to, że dynamika projektów związanych z OZE wszystkich zaskoczyła. Co możemy z tym zrobić? Zwiększać nakłady inwestycyjne na sieć dystrybucyjną i skracać czas realizacji tych inwestycji. Jeśli zaś chodzi o bariery formalno-prawne, to na pierwsze miejsce wysuwa się konieczność jak najszybszej nowelizacji ustawy odległościowej, znanej jako ustawa 10h – tłumaczył prezes Energa Green Development.

– To przede wszystkim samorządy i społeczność lokalna powinny decydować, czy tego typu inwestycje mogą na danym terenie powstać. Jak najbardziej popieramy zmianę warunków, jakie w tej chwili obowiązują. Obecne ograniczenia powodują, że z jednej strony nie możemy rozwijać nowych mocy wiatrowych, a z drugiej, co trzeba podkreślić, za kilka lat możemy spodziewać się wyzwań z odtworzeniem istniejącej infrastruktury, ponieważ ustawa 10h obowiązuje również dla tych projektów, które będziemy chcieli zmodernizować. Przy dzisiejszych nowych technologiach odległość pomiędzy turbiną, a najbliższą zabudową wynosi od 2 do 2,5 km. Zatem chcąc wymienić je na nowe, w wielu przypadkach przy obowiązujących ograniczeniach nie będziemy mieli takiej możliwości – argumentował Szymon Wojnicki.

Wiceminister klimatu i środowiska przyznał, że nowelizacja ustawy odległościowej może zostać przyjęta przez Sejm do końca połowy bieżącego roku. – Będzie to trudne, ale jest to możliwe – powiedział Ireneusz Zyska. Niedawno projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych trafił do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Po zmianie gospodarza projektu trwają prace i analizy zmierzające do szybkiego przekazania projektu do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Projekt nowelizacji zakłada m.in. rezygnację z tzw. zasady odległościowej, zakładającej minimalną odległość elektrowni od budynku równą dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej (10h) i wprowadza bezwzględną odległość minimalną (500 metrów).

Mając świadomość barier, jakie trzeba pokonać, by sektor OZE mógł się w Polsce dynamicznie rozwijać, wszyscy uczestnicy dyskusji byli zgodni co do tego, że odnawialne źródła energii są najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla Polski, ale i całej Europy. Tworzą nowe miejsca pracy, przyspieszają innowacje oraz są najtańszym źródłem energii w wielu przypadkach. To strategiczna inwestycja z perspektywy zarówno naszej gospodarki, jak i z perspektywy bezpieczeństwa i niezależności.

– Inwazja Rosji na Ukrainę wpłynęła na przewartościowanie paradygmatów transformacji energetycznej państw Europy Zachodniej, która powodowała duży rozdźwięk między priorytetami Polski w kontekście zagrożeń ze wschodu, a tym, co było stanem realnym w Europie Zachodniej. Ta bariera teraz zniknęła. Dzisiaj nikt nie chce przeprowadzać transformacji energetycznej opartej na gazie sprowadzanym ze wschodu. Dzięki temu osiągniemy wyższy poziom zrozumienia między naszymi oczekiwaniami a oczekiwaniami państw europejskich. Z tej perspektywy jest nam wszystkim do siebie bliżej niż jeszcze kilka miesięcy temu – podsumował Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Materiał powstał we współpracy z PKN ORLEN

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA