fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumKluza: frankowicze nie zachwieją sektorem finansowym w Polsce

Kluza: frankowicze nie zachwieją sektorem finansowym w Polsce

– Wyroki korzystne dla frankowiczów nie wywołają niestabilności sektora finansowego w Polsce. To nie będzie miało takiej skali rażenia. Dla pojedynczych podmiotów może dochodzić do lepszych albo gorszych zdarzeń, ale nie przesądzi to o sytuacji systemowej sektora, który ma się relatywnie dobrze – powiedział Stanisław Kluza

Kluza był szefem Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2006-2011, czyli w czasie największej popularnośći kredytów we frankach. W samym okresie 2006-2008 banki udzieliły 475 tys. takich kredytów.

Były minister finansów zwrócił uwagę, że ubiegły rok banki zamkną z zyskiem na poziomie ok. 15 mld zł, co nazwał "przyzwoitą wartością". W jego ocenie wynik ten w połączeniu z poziomem wypłacalności pozwala mieć przekonanie, że cały system "wydaje się być dobrze zabezpieczony".

– Przy w miarę stałym zysku jednocześnie spada stopa zwrotu z kapitałów. W ostatnim okresie zostały zbudowane i włączone odpowiednie bezpieczniki, które dają mniej rentowności, ale zwiększają poziom bezpieczeństwa – mówi Kluza.

Banki przygotowują się do fali wyroków w sprawach sądowych z frankowiczami. Tylko w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2019 r. do sądów trafiło więcej pozwów przeciwko bankom niż w całym 2018 roku.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA