fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanseKNF: zysk netto sektora bankowego w pierwszym półroczu 2021 wzrósł o 87,3...

KNF: zysk netto sektora bankowego w pierwszym półroczu 2021 wzrósł o 87,3 proc.

Wynik finansowy netto banków wyniósł 6,14 mld zł na koniec czerwca 2021 r. i był o 87,3% wyższy r/r, podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Stratę wykazało 7 banków komercyjnych i 22 spółdzielcze.

„Wynik finansowy netto na koniec czerwca 2021 r. wyniósł 6,1 mld zł i był wyższy o 2,9 mld zł (87,3 proc. r/r) od wyniku osiągniętego na koniec czerwca 2020 r. Wynik miesięczny w czerwcu 2021 r. wyniósł 0,3 mld zł i był niższy o 1,2 mld zł od wyniku z maja br. (1,5 mld zł)” – czytamy w prezentacji KNF.

Na koniec czerwca 2021 r. 29 banków (7 komercyjnych i 22 spółdzielczych) wykazało łączną stratę w wysokości 661 mln zł. Banki te miały ok. 8 proc. udziału w aktywach sektora. Pozostałe banki w sektorze wykazały łącznie zysk w wysokości 6 996,6 mln zł, podano także.

W okresie styczeń-czerwiec br. wynik z odsetek spadł o 11,3 proc. do 21,93 mld zł, zaś wynik z prowizji sięgnął 8,26 mld zł i był o 17,5 proc. wyższy w ujęciu rocznym.

Wynik z działalności operacyjnej zwiększył się o 67,4 proc. r/r do 8,97 mld zł.

Koszty działalności banków spadły o 2,7 proc. r/r do 17,66 mld zł w styczniu-czerwcu 2021 r.

W pozycji „utrata wartości lub odwrócenie utraty wartości” (tj. odpisy) odnotowano wynik w wysokości 3,44 mld zł (spadek o 54,1 proc. r/r).

Wskaźnik ROE na koniec czerwca 2021 r. wyniósł 1,31 proc. (wobec 0,98 proc. miesiąc wcześniej i 4,56 proc. rok wcześniej), a ROA sięgnął 0,11 proc. (wobec odpowiednio: 0,09 proc. i 0,46 proc.), podano też w prezentacji.

Wskaźniki adekwatności kapitałowej sektora ukształtowały się w marcu 2021 r. na poziomie 20,72 proc. (TCR) i 18,56 proc. (T1).

„Według stanu na koniec I kwartału 2021 r. dwa banki komercyjne nie spełniały minimalnych wymogów regulacyjnych” – napisała Komisja.

Na koniec czerwca 2021 r. działalność prowadziło 30 banków komercyjnych, 522 banki spółdzielcze oraz 37 oddziałów instytucji kredytowych.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.