Kobiety stanowią dziś ok. 30 proc. zatrudnionych w polskiej branży teleinformatycznej – wynika z raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT” przytaczanego przez portal newseria.pl.

Pexels.com

To aż o 300 proc. więcej niż jeszcze przed 10 laty. Jednocześnie ponad połowa Polek, które pracują w branży IT nie kończyła studiów stricte informatycznych, natomiast 22 proc. z nich jest samoukami. Najwięcej specjalistek IT pracuje w testingu (16 proc.) oraz backendzie i frontendzie (po 12 proc.). Co ciekawe, sytuację pań w sektorze teleinformatycznym poprawiła też pandemia Covid-19 i rozwijająca się praca zdalna, dzięki której część specjalistów zatrudniła się w zagranicznych firmach.

– Przez kulturę, w której się wychowywaliśmy i niestety wciąż wychowujemy dziewczynki, branża nowych technologii nie była im dedykowana. I dlatego kiedyś w branży było tylko 5 proc. kobiet. Teraz jest ich ok. 30 proc. Na szczęście dzięki organizacjom takim jak nasza, dzięki promowaniu sylwetek kobiet, które odważyły się i poszły na politechniki, rozwijają swoje start-upy lub digitalizują przedsiębiorstwa, możemy mówić, że dziś w Polsce jest pod tym względem znacznie lepiej. Teraz możemy już śmiało mówić o liderkach w branży, podczas gdy jeszcze parę lat temu ciężko było szukać w niej specjalistek – powiedziała cytowana przez newseria.pl Katarzyna Marchocka, dyrektorka zarządzająca Geek Girls Carrots.

Według Katarzyny Marchockiej kluczem dla dalszego umacniania pozycji kobiet w branży IT jest edukacja oraz wsparcie dawane kandydatkom do takiej kariery przez bardziej doświadczone w sektorze specjalistki.

Źródło: Newseria.pl

Poprzedni artykułPandemia pogorszyła sytuację ludzi młodych na rynku pracy
Następny artykułHotele deklarują obostrzenia, czy to jednak wystarczy?