fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaKrajKobiety coraz częściej decydują się na pracę w branży IT

Kobiety coraz częściej decydują się na pracę w branży IT

Kobiety stanowią dziś ok. 30 proc. zatrudnionych w polskiej branży teleinformatycznej – wynika z raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT” przytaczanego przez portal newseria.pl.

To aż o 300 proc. więcej niż jeszcze przed 10 laty. Jednocześnie ponad połowa Polek, które pracują w branży IT nie kończyła studiów stricte informatycznych, natomiast 22 proc. z nich jest samoukami. Najwięcej specjalistek IT pracuje w testingu (16 proc.) oraz backendzie i frontendzie (po 12 proc.). Co ciekawe, sytuację pań w sektorze teleinformatycznym poprawiła też pandemia Covid-19 i rozwijająca się praca zdalna, dzięki której część specjalistów zatrudniła się w zagranicznych firmach.

– Przez kulturę, w której się wychowywaliśmy i niestety wciąż wychowujemy dziewczynki, branża nowych technologii nie była im dedykowana. I dlatego kiedyś w branży było tylko 5 proc. kobiet. Teraz jest ich ok. 30 proc. Na szczęście dzięki organizacjom takim jak nasza, dzięki promowaniu sylwetek kobiet, które odważyły się i poszły na politechniki, rozwijają swoje start-upy lub digitalizują przedsiębiorstwa, możemy mówić, że dziś w Polsce jest pod tym względem znacznie lepiej. Teraz możemy już śmiało mówić o liderkach w branży, podczas gdy jeszcze parę lat temu ciężko było szukać w niej specjalistek – powiedziała cytowana przez newseria.pl Katarzyna Marchocka, dyrektorka zarządzająca Geek Girls Carrots.

Według Katarzyny Marchockiej kluczem dla dalszego umacniania pozycji kobiet w branży IT jest edukacja oraz wsparcie dawane kandydatkom do takiej kariery przez bardziej doświadczone w sektorze specjalistki.

Źródło: Newseria.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polsce brakuje pracowników sezonowych

Polscy pracodawcy mają poważny problem ze znalezieniem pracowników sezonowych. Szukają ich nawet w odległej Afryce.
2 MIN CZYTANIA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA