fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatKobiety mogą niedługo zyskać urlop... menstruacyjny

Kobiety mogą niedługo zyskać urlop… menstruacyjny

Hiszpania może być pierwszym krajem, w którym kobiety będą mogły uzyskać w pracy 3-dniowe zwolnienie menstruacyjne. Co miesiąc.

Oczekuje się, że socjalistyczny rząd Hiszpanii zatwierdzi ten środek w ramach projektu szerszej ustawy o zdrowiu reprodukcyjnym i prawach do aborcji. Według gazety El Paisproponowana ustawa wprowadzałaby co najmniej 3 dni chorobowe każdego miesiąca dla kobiet cierpiących na silne bóle miesiączkowe – informuje serwis Euronews.com.

Gazeta donosi, że urlop ten może zostać przedłużony nawet do 5 dni kobietom, które w trakcie miesiączki cierpią na silne skurcze, nudności, zawroty głowy i wymioty.

– Kiedy problemu nie da się rozwiązać medycznie, uważamy, że bardzo rozsądne jest, aby z tym problemem związana była tymczasowa niezdolność [do pracy] – powiedziała Ángela Rodríguez, hiszpańska sekretarz stanu ds. równości i przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.Ważne jest wyjaśnienie, czym jest bolesny okres, nie mówimy o lekkim dyskomforcie, ale o poważnych objawach, takich jak biegunka, silne bóle głowy, gorączka – podkreśliła.

To byłby pierwszy taki przypadek w kraju Zachodu. Na świecie urlop menstruacyjny jest obecnie oferowany tylko w niewielkiej liczbie krajów, w tym w Japonii, na Tajwanie, w Indonezji, Korei Południowej i Zambii.

Projekt ustawy obniża również podatek VAT na produkty higieny kobiecej oraz ma umożliwić bezpłatny dostęp do artykułów związanych z miesiączką w szkołach i placówkach oświatowych. Poza tym ustawa ma gwarantować również prawo do bezpłatnej aborcji w publicznym systemie opieki zdrowotnej i znieść wymóg uzyskania zgody na nią od rodziców przez 16- i 17-latki.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA