fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKobiety w zarządach. Jak to wygląda w Polsce?

Kobiety w zarządach. Jak to wygląda w Polsce?

Kobiety zajmują prawie połowę stanowisk kierowniczych w Polsce.

Według danych Eurostatu kobiety zajmują 44 proc. stanowisk kierowniczych w naszym kraju. Choć wynik ten może wydawać się przyzwoity, to jednak sytuacja wygląda gorzej, jeśli chodzi o kierownictwo wyższego szczebla.

Jak informuje Konfederacja Lewiatan, w przypadku wyższego kierownictwa kobiety zajmują już tylko 24,7 proc. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w największych spółkach giełdowych odsetek kobiet w zarządach wynosi 12,6 proc., a w radach nadzorczych – 17,3 proc.

– Kobiety w zarządach firm w Polsce nadal stanowią mniejszość. Wskazuje to na potrzebę wprowadzenia dodatkowych mechanizmów zapewniających równowagę płci w organach spółek. Bardziej zrównoważona reprezentacja kobiet i mężczyzn przyczyni się do lepszego wykorzystania potencjału kobiet – powiedziała Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan. – Liczba kobiet, które prowadzą biznes stale wzrasta. Natomiast ich reprezentacja na stanowiskach decyzyjnych wciąż jest niewystarczająca – dodała.

Przytaczane przez Konfederację Lewiatan badania ukazują, że tzw. masą krytyczną wymaganą do wywierania rzeczywistego wpływu na podejmowane decyzje jest 30 proc. Zdaniem Kurtievy bardziej zrównoważony skład zarządu daje lepsze możliwości, jeśli chodzi o dywersyfikację spojrzeń na różne tematy, a także poprawia innowacyjność i efektywność biznesu.

Według niedawno przyjętej dyrektywy Unia Europejska chce, aby do czerwca 2026 r. przynajmniej 40 proc. osób w zarządach spółek lub 33 proc. wszystkich stanowisk kierowniczych w spółkach giełdowych stanowiły osoby, które należą do niedostatecznie reprezentowanej płci. Dotyczy to przedsiębiorstw, dla których pracuje co najmniej 250 osób.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA