fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesKobiety w zarządach. Jak to wygląda w Polsce?

Kobiety w zarządach. Jak to wygląda w Polsce?

Kobiety zajmują prawie połowę stanowisk kierowniczych w Polsce.

Według danych Eurostatu kobiety zajmują 44 proc. stanowisk kierowniczych w naszym kraju. Choć wynik ten może wydawać się przyzwoity, to jednak sytuacja wygląda gorzej, jeśli chodzi o kierownictwo wyższego szczebla.

Jak informuje Konfederacja Lewiatan, w przypadku wyższego kierownictwa kobiety zajmują już tylko 24,7 proc. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w największych spółkach giełdowych odsetek kobiet w zarządach wynosi 12,6 proc., a w radach nadzorczych – 17,3 proc.

– Kobiety w zarządach firm w Polsce nadal stanowią mniejszość. Wskazuje to na potrzebę wprowadzenia dodatkowych mechanizmów zapewniających równowagę płci w organach spółek. Bardziej zrównoważona reprezentacja kobiet i mężczyzn przyczyni się do lepszego wykorzystania potencjału kobiet – powiedziała Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan. – Liczba kobiet, które prowadzą biznes stale wzrasta. Natomiast ich reprezentacja na stanowiskach decyzyjnych wciąż jest niewystarczająca – dodała.

Przytaczane przez Konfederację Lewiatan badania ukazują, że tzw. masą krytyczną wymaganą do wywierania rzeczywistego wpływu na podejmowane decyzje jest 30 proc. Zdaniem Kurtievy bardziej zrównoważony skład zarządu daje lepsze możliwości, jeśli chodzi o dywersyfikację spojrzeń na różne tematy, a także poprawia innowacyjność i efektywność biznesu.

Według niedawno przyjętej dyrektywy Unia Europejska chce, aby do czerwca 2026 r. przynajmniej 40 proc. osób w zarządach spółek lub 33 proc. wszystkich stanowisk kierowniczych w spółkach giełdowych stanowiły osoby, które należą do niedostatecznie reprezentowanej płci. Dotyczy to przedsiębiorstw, dla których pracuje co najmniej 250 osób.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA