fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKobiety z Ukrainy dominują wśród zatrudnionych uchodźców

Kobiety z Ukrainy dominują wśród zatrudnionych uchodźców

Polscy pracodawcy na podstawie nowych przepisów zdążyli już zgłosić zatrudnienie ok. 25 tysięcy obywateli Ukrainy – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy obowiązują od około 3 tygodni. Według informacji przekazanych przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg Ukraińcy znajdują dziś pracę głównie w hotelarstwie, gastronomii i rozpoczynających się już pracach sezonowych. Większość z zatrudnionych uchodźców to kobiety, które stanowią aż 75 proc. zgłoszonych do pracy osób. Z kolei większość umów, na jakich zatrudniani są Ukraińcy, to umowy zlecenia stanowiące aż 73 proc. kontraktów.

– Dzięki bardzo dobrej sytuacji na polskim rynku pracy nie ma problemu z zatrudnianiem w naszym kraju uciekających przed wojną obywateli Ukrainy – powiedziała minister Maląg. – Około 200 tys. [Ukraińców – przyp. red.] wyjechało, by bronić swojej ojczyzny. Teraz pracę w Polsce podejmują głównie Ukrainki – dodała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Marlena Maląg zapewniła, że w Polsce są miejsca pracy do zagospodarowania i podkreśliła, że według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce wynosi zaledwie 2,8 proc. (przy średniej europejskiej rzędu 6,4 proc.). Pod tym względem Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że 24 lutego Rosja napadła na Ukrainę. Od tamtego czasu do naszego kraju przybyło ponad 2,4 mln obywateli Ukrainy i głównie są to kobiety z dziećmi. Na Ukrainę wyjechali mężczyźni, którzy dotychczas pracowali w Polsce – przede wszystkim w sektorach transportowym i logistycznym.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA