Polacy w dużej mierze obwiniają o inflację politykę rządu – wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla „Rzeczpospolitej”.

Pexels.com

Aż 38,8 proc. Polaków twierdzi, że to właśnie działania rzadu najbardziej przyczyniają się do wynoszącej już 11 proc. inflacji w Polsce. Drugie miejsce zajęła agresja Rosji na Ukrainę, na którą wskazało 17,3 proc. ankietowanych. Z kolei trzecim głównym powodem wysokiej inflacji w kraju według Polaków są błędy Narodowego Banku Polskiego, które wytypowało 14,6 proc. respondentów.

Kolejne miejsca zajęły Polityka Unii Europejskiej w zakresie transformacji energetycznej (12,6 proc.) oraz pandemia COVID-19 (8,7 proc.).

„Rz” cytuje słowa Przemysława Wesołowskiego, prezesa zarządu agencji badawczej SW Research, z których wynika, że rząd jest obwiniany o inflację częściej przez kobiety (42 proc.) niż przez mężczyzn (35 proc.), a także przez osoby młode (50 proc.) i pochodzące z miast od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (47 proc.). Najrzadziej rząd obwiniają natomiast osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułRosną inwestycje EBI w Polsce
Następny artykułKorea Południowa może odejść od wyjątkowego na świecie sposobu liczenia wieku