fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatKokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.

Gustavo Petro jest pierwszym lewicowym politykiem na stanowisku prezydenta Kolumbii, które objął w połowie 2022 roku. Jednym z priorytetów kadencji Petro jest nowe podejście do walki z narkotykami. Pod jego rządami zmniejszono nacisk na tropienie i eliminację zakładów produkujących kokainę. Za to zwiększono środki oraz uruchomiono programy społeczne mające na celu edukację i profilaktykę uzależnień wśród młodzieży. Ponadto zawarto chwilowe porozumienia o zawieszeniu broni z niektórymi kartelami.

Efekt odwrotny od zamierzonego

Działania te doprowadziły do sytuacji, w której szacunkowa wartość eksportowanej z Kolumbii kokainy sięgnęła w ubiegłym roku 18,2 mld dolarów. Dane ONZ pokazują, że na ten wynik składa się produkcja rekordowych 1738 ton narkotyku oraz zwiększenie obszaru plantacji koki o 13 proc. – do 230 tys. hektarów.

Dla porównania, z tego samego państwa sprzedano w 2022 roku ropę (której Kolumbia jest jednym z największych producentów w Ameryce Południowej) za 19,1 mld dolarów. W pierwszej połowie obecnego roku sprzedaż kokainy nadal rosła, a eksport ropy uległ załamaniu i zmniejszył się o 30 proc. Oznacza to, że kokaina jest już najważniejszym produktem eksportowym Kolumbii.

Bloomberg
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA