fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatKokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.

Gustavo Petro jest pierwszym lewicowym politykiem na stanowisku prezydenta Kolumbii, które objął w połowie 2022 roku. Jednym z priorytetów kadencji Petro jest nowe podejście do walki z narkotykami. Pod jego rządami zmniejszono nacisk na tropienie i eliminację zakładów produkujących kokainę. Za to zwiększono środki oraz uruchomiono programy społeczne mające na celu edukację i profilaktykę uzależnień wśród młodzieży. Ponadto zawarto chwilowe porozumienia o zawieszeniu broni z niektórymi kartelami.

Efekt odwrotny od zamierzonego

Działania te doprowadziły do sytuacji, w której szacunkowa wartość eksportowanej z Kolumbii kokainy sięgnęła w ubiegłym roku 18,2 mld dolarów. Dane ONZ pokazują, że na ten wynik składa się produkcja rekordowych 1738 ton narkotyku oraz zwiększenie obszaru plantacji koki o 13 proc. – do 230 tys. hektarów.

Dla porównania, z tego samego państwa sprzedano w 2022 roku ropę (której Kolumbia jest jednym z największych producentów w Ameryce Południowej) za 19,1 mld dolarów. W pierwszej połowie obecnego roku sprzedaż kokainy nadal rosła, a eksport ropy uległ załamaniu i zmniejszył się o 30 proc. Oznacza to, że kokaina jest już najważniejszym produktem eksportowym Kolumbii.

Bloomberg
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA