fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaBiznesKolejna branża w Polsce przechodzi kryzys

Kolejna branża w Polsce przechodzi kryzys

Branża sodowa w Polsce odnotowuje spadek popytu na najważniejsze oferowane wyroby. To między innymi skutek ograniczenia produkcji szkła płaskiego.

W Polsce spada zapotrzebowanie na produkty sodowe, ale też środki ochrony roślin, pianki i krzemiany – alarmuje „Rzeczpospolita”. Branża sodowa musi też stawić czoła innym wyzwaniom stawianym przez światową gospodarkę.

Aktualnie największym graczem w branży sodowej w Polsce jest firma Ciech, która jest też drugą siłą w tym sektorze w całej Europie. Jej prezes Kamil Majczak na łamach „Rzeczpospolitej” wyjaśnił, że w biznesie sodowym obserwowana jest wysoka dostępność rynkowa produktu oraz zaostrzenie konkurencji, bo nastąpiło pogorszenie koniunktury i ograniczenie produkcji przez głównych odbiorców sody. Mimo problemów grupa Ciech starała się uzyskać podobne przychody jak rok wcześniej, a wsparciem był rosnący udział działalności związanej z produkcją i sprzedażą soli, a także normalizacja sytuacji na rynku energii elektrycznej.

Z artykułu „Rzeczpospolitej” dowiadujemy się, że Ciech boryka się także ze spadkami w innych biznesach, co jest skutkiem problemów w rolnictwie. Przez spadek rentowności produkcji rolnej gospodarstwa ograniczają wydatki na nawozy i środki ochrony roślin. Nie pomagają też utrzymujące się w Hiszpanii i w Polsce susze. Z kolei osłabienie na rynku mebli sprawiło, że spadła sprzedaż pianek poliuretanowych. Problemy w branży motoryzacyjnej odbiły się natomiast na wynikach sprzedaży krzemianów.

Ekologizm wyzwaniem dla branży sodowej

Spadek sprzedaży wywołany gorszą koniunkturą w innych branżach to nie jedyny problem sektora sodowego i chemicznego w Polsce. Wyzwaniem są też zmiany zachodzące w globalnej i europejskiej gospodarce, wymuszone między innymi przez politykę środowiskową Unii Europejskiej. Nowe wymogi dla branży energochłonnej, które mają ograniczyć jej wpływ na środowisko, bez wątpienia odbiją się na konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Problematyczne są też wysokie ceny uprawnień do emisji CO2, które są dużym obciążeniem dla firm z Polski w porównaniu do innych krajów europejskich.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA