fbpx
wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaBiznesKolejna branża wychodzi z dołka

Kolejna branża wychodzi z dołka

Branża turystyczna po dobrej zimie wraca do normalności.

Kończący się sezon zimowy był dobry dla polskiej branży turystycznej. Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych w Warszawie omawiał raport na temat zorganizowanych wyjazdów Polaków od 1 grudnia 2022 r. do końca marca 2023.

– Oczywiście to jest tak, że w skali całej turystyki różne sektory mają różne wyniki, jedne lepsze, inne gorsze. Istotne jest z punktu widzenia naszego raportu, że nie ma drakońskich zmian, jeśli chodzi o strukturę wyjazdów – powiedział Niewiadomski. – Istotne jest to, że wracamy powoli do normalności sprzed pandemii i taki przekaz chciałbym przekazać – dodał.

W trakcie konferencji Anna Podpora z portalu Wakacje.pl powiedziała, że według wstępnych szacunków na wakacje zimowe pojechało powyżej miliona Polaków. Ekspertka podkreśliła jednak, że nie są to ostateczne dane, ale na pewno w tym roku turystów było więcej niż rok temu.

Z raportu Polskiej Izby Turystyki opracowanego we współpracy z partnerami: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl wynika, że niecałe 5 proc. ogółu zimowych wyjazdów zorganizowanych to były wyjazdy narciarskie. Polacy najczęściej jeździli na narty do Włoch (ponad 47 proc.), Austrii (22,2 proc.) lub zostawali w polskich górach (20 proc.). Na kolejnym miejscu była Słowacja (3,5 proc.). W Polsce najpopularniejszymi ośrodkami narciarskimi był Świeradów Zdrój, Zakopane i Karpacz.

Co ciekawe, ostatniej zimy więcej Polaków wyjechało do kurortów i hoteli nad polskim morzem niż na narty. Polacy chętnie wyjeżdżali też do ciepłych krajów, a średni koszt rezerwacji takiego wyjazdu wynosił ok. 8710 zł.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA