Kończący się sezon zimowy był dobry dla polskiej branży turystycznej. Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych w Warszawie omawiał raport na temat zorganizowanych wyjazdów Polaków od 1 grudnia 2022 r. do końca marca 2023.
– Oczywiście to jest tak, że w skali całej turystyki różne sektory mają różne wyniki, jedne lepsze, inne gorsze. Istotne jest z punktu widzenia naszego raportu, że nie ma drakońskich zmian, jeśli chodzi o strukturę wyjazdów – powiedział Niewiadomski. – Istotne jest to, że wracamy powoli do normalności sprzed pandemii i taki przekaz chciałbym przekazać – dodał.
W trakcie konferencji Anna Podpora z portalu Wakacje.pl powiedziała, że według wstępnych szacunków na wakacje zimowe pojechało powyżej miliona Polaków. Ekspertka podkreśliła jednak, że nie są to ostateczne dane, ale na pewno w tym roku turystów było więcej niż rok temu.
Z raportu Polskiej Izby Turystyki opracowanego we współpracy z partnerami: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl wynika, że niecałe 5 proc. ogółu zimowych wyjazdów zorganizowanych to były wyjazdy narciarskie. Polacy najczęściej jeździli na narty do Włoch (ponad 47 proc.), Austrii (22,2 proc.) lub zostawali w polskich górach (20 proc.). Na kolejnym miejscu była Słowacja (3,5 proc.). W Polsce najpopularniejszymi ośrodkami narciarskimi był Świeradów Zdrój, Zakopane i Karpacz.
Co ciekawe, ostatniej zimy więcej Polaków wyjechało do kurortów i hoteli nad polskim morzem niż na narty. Polacy chętnie wyjeżdżali też do ciepłych krajów, a średni koszt rezerwacji takiego wyjazdu wynosił ok. 8710 zł.
PAP