fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseKolejna kara za zatory płatnicze

Kolejna kara za zatory płatnicze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał spółkę Farmio za nieterminowe płatności.

Kara UOKiK nałożona na Farmio wyniosła 700 tys. zł. Urząd wyjaśnił, że spółka opóźniała się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych na rzecz swoich dostawców, wśród których byli głównie mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Takie postępowanie zaburzało płynność finansową tych podmiotów i groziło im niewypłacalnością, a nawet upadłością.

Najwyższa kwota opóźnionego świadczenia przekroczyła 955 tys. zł (jedna faktura), zaś największa zaległość wobec jednego kontrahenta to ponad 3 mln zł (łącznie 11 faktur). Wobec kolejnych siedmiu podmiotów spółka Farmio zalegała z kwotami po ok. 2 mln zł.

– Wielu przedsiębiorców z sektora MŚP skarży się na kłopoty z uzyskaniem na czas pieniędzy od swoich kontrahentów. Nieterminowe płatności, jak i zbyt długie terminy zapłaty, mają bardzo negatywny wpływ na płynność finansową przedsiębiorstw, zwiększając ryzyko ich upadłości – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Jest to szczególnie niekorzystne dla małych przedsiębiorców, pierwszego ogniwa w łańcuchu dostawców z branży rolno-spożywczej, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać z rozwiązań poprawiających płynność finansową. Obecnie terminowy przepływ pieniędzy pomiędzy kontrahentami, zwłaszcza płynący od największych do najmniejszych przedsiębiorców, jest warunkiem przetrwania wielu z nich – dodał.

Warto zaznaczyć, że prezes UOKiK odstąpił od wymierzenia podobnej kary wobec trzech przedsiębiorców: Polmlek Grudziądz zajmującego się przetwórstwem mleka i wyrobem sera, ABP Poland – producenta artykułów spożywczych, specjalizującego się w przetwarzaniem i konserwowaniem mięsa oraz Wipasz, który działa na rynku produkcji pasz. Stało się tak, gdyż wartość należności, których ci przedsiębiorcy nie otrzymali lub otrzymali z opóźnieniem, przewyższała sumę zobowiązań, których sami nie opłacili lub opłacili z opóźnieniem.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA

Niepełnoletni dłużnicy w Polsce. Skąd się biorą ich długi?

W Polsce gwałtownie rośnie liczba niepełnoletnich osób, które są zarejestrowane w rejestrach dłużników. Jest ich ponad dwa razy więcej niż przed rokiem.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA