fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKolejna korporacja przenosi się do Wielkiej Brytanii po brexicie

Kolejna korporacja przenosi się do Wielkiej Brytanii po brexicie

Shell zapowiedział, że przeniesie swoje biura z Holandii do Wielkiej Brytanii.

Firma co prawda podkreśla, iż jest dumna ze swojego niderlandzkiego dziedzictwa, jednak po zmianach jej pełna nazwa nie będzie już brzmieć: „Royal Dutch Shell” tylko pozostanie samo „Shell”. Wraz ze zmianą miejsca lokalizacji, zostanie też przeniesiona rezydencja podatkowa z Holandii do Wielkiej Brytanii oraz siedziba zarządu.

Władze Shella podkreślają, iż zmiana pomoże w zarządzaniu przedsiębiorstwem na poziomie organizacyjnym i finansowym oraz pozytywnie wpłynie na konkurencyjność. Ma to pomóc firmie w transformacji energetycznej.

Przypuszcza się, że wpływ na decyzję o przenosinach mógł mieć tegoroczny wyrok sądu w Hadze. Orzekł iż Shell ma obniżyć do 2030 roku o 45 procent emisję dwutlenku węgla, względem poziomu osiąganego w 2019 roku.

Władze Holandii zapowiedziały, iż podejmą jeszcze negocjacje z korporacją, których celem będzie zatrzymanie jej w kraju, m.in. rozważają zniesienie podatku od dywidendy, który jest jednym z powodów przenosin naftowego giganta.

Shell jest kolejną potężną firmą, która po brexicie oznajmiła, że zmienia swoją siedzibę z Holandii na Wielką Brytanię. Wcześniej podobny krok podjął Unilever, właściciel takich marek jak Lipton czy Dove.

apnews.com , Guardian

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA