fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatKolejna obniżka ratingu USA. Ameryka też się sypie?

Kolejna obniżka ratingu USA. Ameryka też się sypie?

Następna ważna agencja ratingowa uznała, że zadłużenie kraju przekroczyło kwotę, która wymaga obniżenia wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych z najwyższego dostępnego poziomu.

Już dwie z trzech największych agencji ratingowych świata uznają, że USA nie zasługują na największą z dostępnych ocen wiarygodności.

Rating leci w dół

Agencja Fitch zdecydowała o zmianie oceny wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych z najwyższej AAA do AA+. Inna ważna agencja Standard & Poor’s zdecydowała się na podobny krok 12 lat temu i od tamtego czasu utrzymuje dla USA rating AA+.

Fitch możliwość podjęcia podobnych kroków sygnalizował już w maju. Obniżenie ratingu zostało uzasadnione prognozami pogorszenia się sytuacji fiskalnej Stanów Zjednoczonych w najbliższych trzech latach. Zdaniem agencji, przedłużające się negocjacje dotyczące możliwego do osiągnięcia pułapu zadłużenia stanowią zagrożenie dla zdolności Waszyngtonu do opłacania swoich zobowiązań. Dodatkowy niepokój wywołuje wysokie i cały czas rosnące zadłużenie rządu centralnego i samorządów.

Waszyngton uważa inaczej

Władze USA nie zgadzają się z decyzją Fitch. Sekretarz Skarbu Janet Yellen opublikowała oświadczenie, w którym nazywa decyzję agencji „arbitralną” i „opartą na nieaktualnych danych”.

Moody’s, trzecia z największych agencji ratingowych po Fitch i Standard & Poor’s, nadal utrzymuje ocenę Stanów Zjednoczonych na najwyższym poziomie AAA.

Reuter, aei.org

 

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA