fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajKolejna olbrzymia kara za ograniczanie konkurencji

Kolejna olbrzymia kara za ograniczanie konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył olbrzymią grzywnę na jednego z największych w kraju producentów monitoringu – Dahua Technology Poland.

Prezes UOKiK nałożył ponad 37 mln zł kary na firmę Dahua Technology Poland, która miała zawrzeć ze swoimi dystrybutorami zmowę ograniczającą konkurencję. Urząd wyjaśnił, że przedsiębiorcy ustalali ceny oraz podzielili między sobą rynek.

Dahua Technology Poland to wyłączny importer i dystrybutor hurtowy marki Dahua. Model biznesowy spółki polega na sprzedawaniu produktów marki swoim dystrybutorom, którzy następnie zajmują się ich sprzedażą hurtową lub detaliczną w sklepach stacjonarnych oraz w internecie.

Postępowanie UOKiK wykazało, że Dahua od początku działalności w Polsce, czyli od 2016 roku, wpływała na politykę cenową dystrybutorów przez ustalanie cen minimalnych, a także przekazując im informacje o maksymalnych wysokościach rabatów. Firma narzucała też dystrybutorom sztywne ceny, ustalając wysokości stawek w ramach organizowanych przez siebie promocji. Niewykluczone, że ustalanie cen dotyczyło również niższego szczebla dystrybucji.

Poza tym Dahua ograniczała konkurencję przez podział rynku. UOKiK wyjaśnił, że w przypadku dużej transakcji przyznawała pierwszemu dystrybutorowi, który zgłosił taką transakcję, wyższy rabat, a także tzw. ochronę projektową, zaś inny dystrybutor nie mógł wówczas zaoferować temu samemu klientowi, w zakresie tej samej transakcji, tożsamej oferty w konkurencyjnej cenie. Pracownicy firmy mieli również podejmować inne działania zniechęcające dystrybutorów do konkurowania o ten sam projekt. W ten sposób klient mógł skorzystać tylko z oferty dystrybutora, który przedstawił mu ofertę jako pierwszy.

Przedsiębiorcy ustalali ceny sprzedaży produktów oraz podzielili między sobą rynek poprzez przyporządkowanie klientów do określonych podmiotów. To oznaczało, że konsumenci, firmy czy instytucje zostały pozbawione możliwości zakupu sprzętu do elektronicznego monitoringu taniej niż po odgórnie ustalonych stawkach. Tracili również możliwość zakupu od przedsiębiorców, którzy mogli zaoferować lepszą ofertę

– powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W związku z powyższym UOKiK nałożył kary na firmę i siedem osób, które bezpośrednio odpowiadały za niedozwolone porozumienie – łącznie ponad 37 mln zł. Wydana decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Źródło: UOKiK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA