fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaKrajKolejna olbrzymia kara za ograniczanie konkurencji

Kolejna olbrzymia kara za ograniczanie konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył olbrzymią grzywnę na jednego z największych w kraju producentów monitoringu – Dahua Technology Poland.

Prezes UOKiK nałożył ponad 37 mln zł kary na firmę Dahua Technology Poland, która miała zawrzeć ze swoimi dystrybutorami zmowę ograniczającą konkurencję. Urząd wyjaśnił, że przedsiębiorcy ustalali ceny oraz podzielili między sobą rynek.

Dahua Technology Poland to wyłączny importer i dystrybutor hurtowy marki Dahua. Model biznesowy spółki polega na sprzedawaniu produktów marki swoim dystrybutorom, którzy następnie zajmują się ich sprzedażą hurtową lub detaliczną w sklepach stacjonarnych oraz w internecie.

Postępowanie UOKiK wykazało, że Dahua od początku działalności w Polsce, czyli od 2016 roku, wpływała na politykę cenową dystrybutorów przez ustalanie cen minimalnych, a także przekazując im informacje o maksymalnych wysokościach rabatów. Firma narzucała też dystrybutorom sztywne ceny, ustalając wysokości stawek w ramach organizowanych przez siebie promocji. Niewykluczone, że ustalanie cen dotyczyło również niższego szczebla dystrybucji.

Poza tym Dahua ograniczała konkurencję przez podział rynku. UOKiK wyjaśnił, że w przypadku dużej transakcji przyznawała pierwszemu dystrybutorowi, który zgłosił taką transakcję, wyższy rabat, a także tzw. ochronę projektową, zaś inny dystrybutor nie mógł wówczas zaoferować temu samemu klientowi, w zakresie tej samej transakcji, tożsamej oferty w konkurencyjnej cenie. Pracownicy firmy mieli również podejmować inne działania zniechęcające dystrybutorów do konkurowania o ten sam projekt. W ten sposób klient mógł skorzystać tylko z oferty dystrybutora, który przedstawił mu ofertę jako pierwszy.

Przedsiębiorcy ustalali ceny sprzedaży produktów oraz podzielili między sobą rynek poprzez przyporządkowanie klientów do określonych podmiotów. To oznaczało, że konsumenci, firmy czy instytucje zostały pozbawione możliwości zakupu sprzętu do elektronicznego monitoringu taniej niż po odgórnie ustalonych stawkach. Tracili również możliwość zakupu od przedsiębiorców, którzy mogli zaoferować lepszą ofertę

– powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W związku z powyższym UOKiK nałożył kary na firmę i siedem osób, które bezpośrednio odpowiadały za niedozwolone porozumienie – łącznie ponad 37 mln zł. Wydana decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Źródło: UOKiK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA