fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKolejna opłata dla rolników to zły pomysł

Kolejna opłata dla rolników to zły pomysł

Przedsiębiorcy rolni obawiają się nowej opłaty, którą już niedługo mogą zostać objęci.

Przedsiębiorcy rolni krytykują planowaną opłatę na rzecz Funduszu Rolnictwa. Według nich dodatkowe obciążenie w okresie spowolnienia gospodarczego to zły pomysł, który napędzi inflację.

Konfederacja Lewiatan wyjaśniła, że rząd chce utworzyć Fundusz Ochrony Rolnictwa, aby wypłacać rekompensaty rolnikom, którzy nie otrzymali zapłaty od nabywców, gdy ci ogłosili upadłość. Fundusz ma być finansowany ze składek podmiotów „skupujących, przetwarzających lub przechowujących” produkty rolne, a wpłaty mają wynosić 0,25 proc. wartości netto produktów rolnych, które zostały kupione od producentów rolnych.

– Środki przekazywane do Funduszu Ochrony Rolnictwa to nic innego jak kolejne obciążenie fiskalne, które przyczyni się do wzrostu kosztów firm, co z kolei przełożyć się może na wzrost ceny końcowej produktu dla konsumenta – powiedział Kacper Olejniczak, ekspert ds. branży Life Sciences Konfederacji Lewiatan.

Ekspert zauważył, że planowane wprowadzenie opłaty – 1 lipca 2023 r. – nastąpi w trakcie roku obrachunkowego i zaburzy finanse przedsiębiorstw, bo najpewniej nie została ona uwzględniona w ich budżetach. Kolejnym skutkiem będą dodatkowe koszty dla przedsiębiorstw rolnych związane z obsługą obciążenia i koniecznością wdrożenia nowych rozwiązań w procesach księgowych.

Ponadto Konfederacja Lewiatan martwi się tym, że wprowadzenie mechanizmu refundacji „może zaburzyć konkurencję rynkową i doprowadzić do nadużyć”, co w ostateczności będzie prowadzić do spekulacji cenowych, okresowego wstrzymywania dostaw i problemów z należytym planowaniem przetwórstwa, przez co firmy będą musiały kupować surowiec poza Polską.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA