fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiKolejna podwyżka stóp to także wzrost odsetek należnych skarbówce

Kolejna podwyżka stóp to także wzrost odsetek należnych skarbówce

Od dziś – 9 marca – obowiązują podwyższone stopy procentowe. Zdecydowała o tym Rada Polityki Pieniężnej. W efekcie podwyżki stóp wzrosną także stawki odsetek od zaległości podatkowych.

Dla ustalenia wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych ważna jest stopa lombardowa. Wynosi ona obecnie 4,00 proc.

Kwestię określania odsetek od zaległości podatkowych reguluje Ordynacja podatkowa. Zgodnie z jej art. 56 stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego (ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim) i 2 proc., z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8 proc. Oznacza to, że obecnie 200 proc. stopy lombardowej i 2 proc. daje nam już odsetki od długu wobec fiskusa na poziomie 10 proc. (200% x 4,00% + 2% = 10%) w skali roku.

Zgodnie z Ordynacją podatkową możliwe jest również stosowanie stawki odsetek w wysokości obniżonej do 50 proc. oraz w wysokości podwyższonej do 150 proc. Dokonując stosownych obliczeń, stawka obniżona wynosi teraz 5 proc., a stawka podwyższona wynosi 15proc.

Trzeba wyjaśnić, że wysokość stóp procentowych wpływa także na inne opłaty. Przykładem może być opłata prolongacyjna. Płaci się ją wówczas, gdy np. podatnik otrzyma decyzję skarbówki o odroczeniu terminu płatności podatku bądź rozłożeniu go na raty. Oplata ta w przepisach Ordynacji podatkowej określona jest na poziomie 50 proc. odsetek za zwłokę. Zatem obecnie jest to 5 proc.

Odsetki za zwłokę i opłatę prolongacyjną zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Tę samą wysokość odsetek za zwłokę co dla zaległości podatkowych, a więc na poziomie 10 proc., będziemy obecnie stosować do długów wobec ZUS. A więc jeśli przedsiębiorca ma zaległości np. w opłacaniu składek, będzie musiał też opłacić odsetki od tego długu.

Trzeba też wiedzieć, że od stopy referencyjnej NBP (obecnie wynosi ona 3,50 proc.) zależy m.in. wysokość:
odsetek ustawowych (kapitałowych), odsetek ustawowych za opóźnienie – określonych w kodeksie cywilnym,
odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych określonych w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Aktualne stopy procentowe NBP: nbp.pl

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Planujesz spotkanie świąteczne dla pracowników? Pamiętaj o obowiązkach podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy w tym roku zorganizują firmową wigilię muszą pamiętać, że wydatek na ten cel będzie miał skutki na gruncie podatkowym zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.
11 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie prowadzić projekt firmowy [WYWIAD]

Realizacja projektów w przedsiębiorstwach to naturalny proces, który wspiera rozwój kompetencji i całej organizacji – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
4 MIN CZYTANIA

Najwyższy czas na nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych [WYWIAD]

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny w ciągu trzech ostatnich miesięcy jednoznacznie uznał przepisy podatku od nieruchomości za naruszające ustawę zasadniczą. Co to oznacza – opowiada nam Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w Thedy & Partners.
4 MIN CZYTANIA