fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaPodatkiKolejna podwyżka stóp to także wzrost odsetek należnych skarbówce

Kolejna podwyżka stóp to także wzrost odsetek należnych skarbówce

Od dziś – 9 marca – obowiązują podwyższone stopy procentowe. Zdecydowała o tym Rada Polityki Pieniężnej. W efekcie podwyżki stóp wzrosną także stawki odsetek od zaległości podatkowych.

Dla ustalenia wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych ważna jest stopa lombardowa. Wynosi ona obecnie 4,00 proc.

Kwestię określania odsetek od zaległości podatkowych reguluje Ordynacja podatkowa. Zgodnie z jej art. 56 stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego (ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim) i 2 proc., z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8 proc. Oznacza to, że obecnie 200 proc. stopy lombardowej i 2 proc. daje nam już odsetki od długu wobec fiskusa na poziomie 10 proc. (200% x 4,00% + 2% = 10%) w skali roku.

Zgodnie z Ordynacją podatkową możliwe jest również stosowanie stawki odsetek w wysokości obniżonej do 50 proc. oraz w wysokości podwyższonej do 150 proc. Dokonując stosownych obliczeń, stawka obniżona wynosi teraz 5 proc., a stawka podwyższona wynosi 15proc.

Trzeba wyjaśnić, że wysokość stóp procentowych wpływa także na inne opłaty. Przykładem może być opłata prolongacyjna. Płaci się ją wówczas, gdy np. podatnik otrzyma decyzję skarbówki o odroczeniu terminu płatności podatku bądź rozłożeniu go na raty. Oplata ta w przepisach Ordynacji podatkowej określona jest na poziomie 50 proc. odsetek za zwłokę. Zatem obecnie jest to 5 proc.

Odsetki za zwłokę i opłatę prolongacyjną zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Tę samą wysokość odsetek za zwłokę co dla zaległości podatkowych, a więc na poziomie 10 proc., będziemy obecnie stosować do długów wobec ZUS. A więc jeśli przedsiębiorca ma zaległości np. w opłacaniu składek, będzie musiał też opłacić odsetki od tego długu.

Trzeba też wiedzieć, że od stopy referencyjnej NBP (obecnie wynosi ona 3,50 proc.) zależy m.in. wysokość:
odsetek ustawowych (kapitałowych), odsetek ustawowych za opóźnienie – określonych w kodeksie cywilnym,
odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych określonych w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Aktualne stopy procentowe NBP: nbp.pl

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA