fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaInwestycjeKolejna wielka inwestycja zagraniczna w Polsce

Kolejna wielka inwestycja zagraniczna w Polsce

Szwedzka spółka Aira ma zamiar produkować w Polsce pompy ciepła. Produkcja ruszy niebawem.

Nowa spółka Aira ze Szwecji rozpocznie w Polsce produkcję pomp ciepła. Wielka inwestycja ma mieć miejsce w fabryce mieszczącej się we Wrocławiu.

Inwestycja za kilkaset milionów euro

Firma Aira należy do spółki Vargas, która produkuje magazyny energii, zielone baterie do samochodów elektrycznych, a w wkrótce będzie dostawcą zielonej stali. W Polsce Szwedzi będą natomiast produkować pompy ciepła, a do tego celu zostanie wykorzystana wrocławska fabryka Volvo Buses, która zgodnie z planem ma działać do końca 2023 roku. Produkcja pomp ciepła ruszy w pierwszym lub drugim kwartale 2024 roku.

Zainwestujemy kilkaset milionów euro

– powiedział „Pulsowi Biznesu” Harald Mix, prezes rady nadzorczej spółek Vargas i Aira.

Póki co Aira buduje zespół, na który złożą się m.in. byli pracownicy Volvo Buses. Aktualnie w fabryce Volvo Buses pracuje ok. 1,5 tys. osób i już wiadomo, że szwedzki producent pomp ciepła nie będzie w stanie zaoferować pracy wszystkim. Dzisiaj Aira ma otwartą rekrutację na kilkadziesiąt stanowisk, a docelowo przy produkcji pomp ciepła będzie pracować kilkuset pracowników.

Martin Lewerth, prezes Airy, zapowiedział stopniowe inwestycje, a ostateczna moc produkcyjna fabryki ma wynieść pół miliona urządzeń rocznie. Biznesmen dodał, że lokalizacja nowej fabryki Airy jest nieprzypadkowa, bo Szwedzi chcą wykorzystać kompetencje osób, które pracowały w Volvo Buses.

To już kolejna duża inwestycja zagraniczna, która ma być zlokalizowana we Wrocławiu. Niedawno plany budowy tam fabryki półprzewodników ogłosił Intel.

Źródło: IAR, Puls Biznesu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

Polsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukraińska Giełda Energii podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA