fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeKolejna wielka inwestycja zagraniczna w Polsce

Kolejna wielka inwestycja zagraniczna w Polsce

Szwedzka spółka Aira ma zamiar produkować w Polsce pompy ciepła. Produkcja ruszy niebawem.

Nowa spółka Aira ze Szwecji rozpocznie w Polsce produkcję pomp ciepła. Wielka inwestycja ma mieć miejsce w fabryce mieszczącej się we Wrocławiu.

Inwestycja za kilkaset milionów euro

Firma Aira należy do spółki Vargas, która produkuje magazyny energii, zielone baterie do samochodów elektrycznych, a w wkrótce będzie dostawcą zielonej stali. W Polsce Szwedzi będą natomiast produkować pompy ciepła, a do tego celu zostanie wykorzystana wrocławska fabryka Volvo Buses, która zgodnie z planem ma działać do końca 2023 roku. Produkcja pomp ciepła ruszy w pierwszym lub drugim kwartale 2024 roku.

Zainwestujemy kilkaset milionów euro

– powiedział „Pulsowi Biznesu” Harald Mix, prezes rady nadzorczej spółek Vargas i Aira.

Póki co Aira buduje zespół, na który złożą się m.in. byli pracownicy Volvo Buses. Aktualnie w fabryce Volvo Buses pracuje ok. 1,5 tys. osób i już wiadomo, że szwedzki producent pomp ciepła nie będzie w stanie zaoferować pracy wszystkim. Dzisiaj Aira ma otwartą rekrutację na kilkadziesiąt stanowisk, a docelowo przy produkcji pomp ciepła będzie pracować kilkuset pracowników.

Martin Lewerth, prezes Airy, zapowiedział stopniowe inwestycje, a ostateczna moc produkcyjna fabryki ma wynieść pół miliona urządzeń rocznie. Biznesmen dodał, że lokalizacja nowej fabryki Airy jest nieprzypadkowa, bo Szwedzi chcą wykorzystać kompetencje osób, które pracowały w Volvo Buses.

To już kolejna duża inwestycja zagraniczna, która ma być zlokalizowana we Wrocławiu. Niedawno plany budowy tam fabryki półprzewodników ogłosił Intel.

Źródło: IAR, Puls Biznesu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA