fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatKolejne kraje dołączają do skargi UE na represje handlowe Chin wobec Litwy

Kolejne kraje dołączają do skargi UE na represje handlowe Chin wobec Litwy

Australia chce dołączyć do skargi wniesionej do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przez UE przeciwko Chinom w sprawie restrykcji handlowych wobec Litwy. Podobne wnioski złożyły wcześniej Wielka Brytania, USA i Kanada.

Australia ma „znaczące interesy handlowe” związane z tymi konsultacjami w sprawie zarzucanych Chinom zakazów i restrykcji importu, eksportu i usług – poinformowały australijskie władze, ogłaszając formalny wniosek o dołączenie do sporu.

Dyrektor instytutu relacji australijsko-chińskich z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney James Laurenceson ocenił, że oświadczenie Canberry dało jasno do zrozumienia, że stara się ona zbudować „szeroką koalicję, by oprzeć się chińskiemu przymusowi gospodarczemu”. Chiny są największym partnerem handlowym Australii, ale w ostatnich dwóch latach oba kraje toczą spory dyplomatyczne. Pekin angażował w nie również naciski gospodarcze, stosując oficjalne i nieoficjalne ograniczenia w imporcie australijskich towarów.

Hongkoński dziennik „SCMP” przypomina, że szefowa australijskiego MSZ Marise Payne spotkała się w tym tygodniu ze swoim litewskim odpowiednikiem Gabrieliusem Landsbergisem. Ministrowie uzgodnili zacieśnienie współpracy w obliczu narastającej presji ze strony Chin.

Wolę przystąpienia do sporu z Chinami wyraziły również USA, Wielka Brytania i Kanada. Rząd w Ottawie oświadczył w czwartek, że sprzeciwia się „działaniom o charakterze ekonomicznego wymuszania” i wyraził obawy w związku ze środkami podejmowanymi przez Chiny przeciwko Litwie. Według komentatorów komunistyczne władze ChRL sięgają po dyplomatyczne i gospodarcze środki nacisku na Litwę, by ukarać ją za otwarcie w Wilnie biura przedstawicielskiego Tajwanu. Pekin szczególnie rozgniewało, że biuro ma w nazwie słowo „Tajwan”, a nie „Tajpej”.

Pod koniec stycznia UE skierowała do WTO sprawę przeciwko Chinom, zarzucając im dyskryminujące praktyki handlowe wobec Litwy. Komisja Europejska zgromadziła dowody na istnienie różnych rodzajów ograniczeń dotyczących importu litewskich towarów oraz wywieranie nacisku na przedsiębiorstwa w innych krajach UE, by nie współpracowały z litewskimi firmami. Władze w Pekinie uznają Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości zbrojnej inwazji. Chiny protestują też przeciwko wszelkim kontaktom z wyspą na szczeblu państwowym. Litwa, podobnie jak większość krajów świata, nie utrzymuje formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.