fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaŚwiatKolejne kraje dołączają do skargi UE na represje handlowe Chin wobec Litwy

Kolejne kraje dołączają do skargi UE na represje handlowe Chin wobec Litwy

Australia chce dołączyć do skargi wniesionej do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przez UE przeciwko Chinom w sprawie restrykcji handlowych wobec Litwy. Podobne wnioski złożyły wcześniej Wielka Brytania, USA i Kanada.

Australia ma „znaczące interesy handlowe” związane z tymi konsultacjami w sprawie zarzucanych Chinom zakazów i restrykcji importu, eksportu i usług – poinformowały australijskie władze, ogłaszając formalny wniosek o dołączenie do sporu.

Dyrektor instytutu relacji australijsko-chińskich z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney James Laurenceson ocenił, że oświadczenie Canberry dało jasno do zrozumienia, że stara się ona zbudować „szeroką koalicję, by oprzeć się chińskiemu przymusowi gospodarczemu”. Chiny są największym partnerem handlowym Australii, ale w ostatnich dwóch latach oba kraje toczą spory dyplomatyczne. Pekin angażował w nie również naciski gospodarcze, stosując oficjalne i nieoficjalne ograniczenia w imporcie australijskich towarów.

Hongkoński dziennik „SCMP” przypomina, że szefowa australijskiego MSZ Marise Payne spotkała się w tym tygodniu ze swoim litewskim odpowiednikiem Gabrieliusem Landsbergisem. Ministrowie uzgodnili zacieśnienie współpracy w obliczu narastającej presji ze strony Chin.

Wolę przystąpienia do sporu z Chinami wyraziły również USA, Wielka Brytania i Kanada. Rząd w Ottawie oświadczył w czwartek, że sprzeciwia się „działaniom o charakterze ekonomicznego wymuszania” i wyraził obawy w związku ze środkami podejmowanymi przez Chiny przeciwko Litwie. Według komentatorów komunistyczne władze ChRL sięgają po dyplomatyczne i gospodarcze środki nacisku na Litwę, by ukarać ją za otwarcie w Wilnie biura przedstawicielskiego Tajwanu. Pekin szczególnie rozgniewało, że biuro ma w nazwie słowo „Tajwan”, a nie „Tajpej”.

Pod koniec stycznia UE skierowała do WTO sprawę przeciwko Chinom, zarzucając im dyskryminujące praktyki handlowe wobec Litwy. Komisja Europejska zgromadziła dowody na istnienie różnych rodzajów ograniczeń dotyczących importu litewskich towarów oraz wywieranie nacisku na przedsiębiorstwa w innych krajach UE, by nie współpracowały z litewskimi firmami. Władze w Pekinie uznają Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości zbrojnej inwazji. Chiny protestują też przeciwko wszelkim kontaktom z wyspą na szczeblu państwowym. Litwa, podobnie jak większość krajów świata, nie utrzymuje formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA