fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatKolejne kraje wprowadzą e-pieniądze

Kolejne kraje wprowadzą e-pieniądze

Dotychczas tylko dwa kraje na świecie wprowadziły własne waluty cyfrowe, ale niewykluczone, że już wkrótce do tego grona dołączy kilka kolejnych państw.

Póki co swoje e-waluty wprowadziły Bahamy i Nigeria, choć podobne plany ma więcej państw. Ostatnio władze Jamajki potwierdziły, że z sukcesem zakończno tam trwające 8 miesięcy testy pieniądza cyfrowego i ma on zostać wprowadzony do obiegu jeszcze w pierwszym kwartale 2022 r.

We wrześniu 2021 r. Chiński Bank Ludowy również ogłosił podobny projekt z planami wypuszczenia waluty e-CNY do końca stycznia 2022 r. Chińczycy przetestowali działanie swojego pieniądza już w pięciu miastach, włączając w to Szanghaj. Łączna wartość transakcji przeprowadzonych przy pomocy e-CNY wyniosła 9,7 mld dolarów. Pekin chce, aby chińska waluta cyfrowa mogła być wykorzystywana do praktycznie każdego celu, włącznie z opłacaniem rachunków za prąd.

Plany testowania e-walut mają również Brazylia i Rosja, które chcą wprowadzić odpowiednio cyfrowego reala i cyfrowego rubla. Brazylijska e-waluta ma zacząć działać nie wcześniej niż w 2024 r., a analitycy spodziewają się, że może ona odnieść duży sukces, bo tylko w 2021 r. Brazylijczycy kupili kryptowaluty o wartości 4,27 mld dolarów.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA