Dotychczas tylko dwa kraje na świecie wprowadziły własne waluty cyfrowe, ale niewykluczone, że już wkrótce do tego grona dołączy kilka kolejnych państw.

Pexels.com

Póki co swoje e-waluty wprowadziły Bahamy i Nigeria, choć podobne plany ma więcej państw. Ostatnio władze Jamajki potwierdziły, że z sukcesem zakończno tam trwające 8 miesięcy testy pieniądza cyfrowego i ma on zostać wprowadzony do obiegu jeszcze w pierwszym kwartale 2022 r.

We wrześniu 2021 r. Chiński Bank Ludowy również ogłosił podobny projekt z planami wypuszczenia waluty e-CNY do końca stycznia 2022 r. Chińczycy przetestowali działanie swojego pieniądza już w pięciu miastach, włączając w to Szanghaj. Łączna wartość transakcji przeprowadzonych przy pomocy e-CNY wyniosła 9,7 mld dolarów. Pekin chce, aby chińska waluta cyfrowa mogła być wykorzystywana do praktycznie każdego celu, włącznie z opłacaniem rachunków za prąd.

Plany testowania e-walut mają również Brazylia i Rosja, które chcą wprowadzić odpowiednio cyfrowego reala i cyfrowego rubla. Brazylijska e-waluta ma zacząć działać nie wcześniej niż w 2024 r., a analitycy spodziewają się, że może ona odnieść duży sukces, bo tylko w 2021 r. Brazylijczycy kupili kryptowaluty o wartości 4,27 mld dolarów.

Poprzedni artykułStanisław Michalkiewicz znowu miał rację!
Następny artykułPrzedsiębiorcy już wiedzą, jak oszczędzić na Polskim Ładzie