fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatKolejne kraje wprowadzą e-pieniądze

Kolejne kraje wprowadzą e-pieniądze

Dotychczas tylko dwa kraje na świecie wprowadziły własne waluty cyfrowe, ale niewykluczone, że już wkrótce do tego grona dołączy kilka kolejnych państw.

Póki co swoje e-waluty wprowadziły Bahamy i Nigeria, choć podobne plany ma więcej państw. Ostatnio władze Jamajki potwierdziły, że z sukcesem zakończno tam trwające 8 miesięcy testy pieniądza cyfrowego i ma on zostać wprowadzony do obiegu jeszcze w pierwszym kwartale 2022 r.

We wrześniu 2021 r. Chiński Bank Ludowy również ogłosił podobny projekt z planami wypuszczenia waluty e-CNY do końca stycznia 2022 r. Chińczycy przetestowali działanie swojego pieniądza już w pięciu miastach, włączając w to Szanghaj. Łączna wartość transakcji przeprowadzonych przy pomocy e-CNY wyniosła 9,7 mld dolarów. Pekin chce, aby chińska waluta cyfrowa mogła być wykorzystywana do praktycznie każdego celu, włącznie z opłacaniem rachunków za prąd.

Plany testowania e-walut mają również Brazylia i Rosja, które chcą wprowadzić odpowiednio cyfrowego reala i cyfrowego rubla. Brazylijska e-waluta ma zacząć działać nie wcześniej niż w 2024 r., a analitycy spodziewają się, że może ona odnieść duży sukces, bo tylko w 2021 r. Brazylijczycy kupili kryptowaluty o wartości 4,27 mld dolarów.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA