Europejski Bank Inwestycji zaakceptował następną transzę wsparcia dla Ukrainy.

Tym razem podjęto decyzję o przekazaniu finansowania w wysokości 1,59 miliardów dolarów. Z tego 1 miliard ma zostać przekazany w najbliższym czasie.

Środki te będą wykorzystane na odbudowę najbardziej zniszczonej działaniami wojennymi infrastruktury i pomoc we wznowieniu działania usług. Ponadto zapewnią wsparcie dla przyszłych projektów energetycznych, transportowych i edukacyjnych.

Jest to kolejna transza funduszy z Brukseli, która ma pomóc we wzmocnieniu odporności kraju i w utrzymaniu stabilności gospodarczej.

Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycji podkreśla, że jej instytucja cały czas utrzymuje aktywny kontakt z ukraińskimi władzami. Zwraca uwagę, że EBI jest otwarty na elastyczność we współpracy z Kijowem, której celem jest zapewnienie odpowiednich inwestycji w przyszłość zarówno Ukrainy, jak i Europy.

Szef resortu finansów Ukrainy Sergii Marczenko podkreśla wdzięczność swojego kraju za pomoc płynącą z Brukseli. Jego zdaniem pieniądze z Unii Europejskiej są niezbędne m.in. dla zapewnienia działania usług komunalnych i publicznego transportu.

PAP

Poprzedni artykułCo może zrobić przedsiębiorca, by odzyskać swoje pieniądze
Następny artykułNowy atak Brukseli na Polskę: celem lasy i drewno