fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKolejne miliony na wsparcie MŚP i start-upów

Kolejne miliony na wsparcie MŚP i start-upów

Kontynuujemy opisywanie różnych konkursów dotacyjnych, na jakie mogą liczyć mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Warto zwrócić uwagę na trwający konkurs Innowator Mazowsza, a także na te formy wsparcia, które oferuje, bądź będzie oferował Polski Fundusz Rozwoju.

Jeszcze do 16 sierpnia 2022 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do tegorocznej edycji konkursu Innowator Mazowsza. Tym razem można ubiegać się o wsparcie finansowe w dwóch kategoriach: Innowacyjna Firma oraz Innowacyjny Naukowiec. W każdej z tych kategorii przewidziane zostały trzy nagrody pieniężne, wyróżnienia i nagrody od partnerów konkursu.

Konkurs Innowator Mazowsza adresowany jest do mikro, małych lub średnich przedsiębiorców, którzy nie tylko mają zarejestrowaną na terenie województwa mazowieckiego firmę i właśnie na Mazowszu prowadzą realną działalność. Drugim, nie mniej istotnym, warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wprowadzenie po 1 stycznia 2019 r. do codziennej działalności firmy jakiegoś innowacyjnego produktu, usługi lub nowoczesnej technologii.

Z kolei w drugiej kategorii (Innowacyjny Naukowiec) na nagrody mogą liczyć osoby, które po 1 stycznia 2018 r. uzyskały tytuł doktora, a praca doktorska została przygotowana lub obroniona w jednostkach naukowych posiadających siedzibę na terenie województwa mazowieckiego. Nie chodzi jednak o prace o dowolnej tematyce, tylko koncentrujące się na innowacyjnych rozwiązaniach mogących znaleźć zastosowanie lub już stosownych w praktyce gospodarczej firm. Więcej informacji: link.

Pieniądze dla start-upów

Z kolei na przełomie 2022 i 2023 r. ma się rozpocząć nowa edycja programów zarządzanych przez PFR Ventures. Konkurs wystartuje po zasileniu go kwotą 1,9 mld złotych z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Wsparcie obejmie ok. 500 start-upów – zwłaszcza te, które prowadzą działalność w oparciu o innowacyjne technologie lub inne, nowoczesne rozwiązania.
Na finansowanie start-upów w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przewidziano łącznie 3,2 mld złotych.

Kto nie musi zwracać pomocy z PFR?

Warto też tylko przypomnieć, że 90 proc. firm, które otrzymały w czasie lockdownów wsparcie od Polskiego Funduszy Rozwoju (PFR), nie będzie musiało oddawać pieniędzy – PFR umorzy dług większości przedsiębiorców. W ramach tarczy PFR 2.0 subwencja, w łącznej kwocie 7 mld złotych, trafiła do 48 tys. dotkniętych kryzysem spółek. Wsparcie finansowe dla mikrofirm uwarunkowane było utrzymaniem dotychczasowego zatrudnienia w całym roku 2021. Z kolei małe i średnie przedsiębiorstwa musiały udokumentować, że otrzymana podczas pandemii kwota nie była wyższa, niż poniesione w odpowiednich okresach straty.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA