Kontynuujemy opisywanie różnych konkursów dotacyjnych, na jakie mogą liczyć mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Warto zwrócić uwagę na trwający konkurs Innowator Mazowsza, a także na te formy wsparcia, które oferuje, bądź będzie oferował Polski Fundusz Rozwoju.

Fot. Pixabay

Jeszcze do 16 sierpnia 2022 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do tegorocznej edycji konkursu Innowator Mazowsza. Tym razem można ubiegać się o wsparcie finansowe w dwóch kategoriach: Innowacyjna Firma oraz Innowacyjny Naukowiec. W każdej z tych kategorii przewidziane zostały trzy nagrody pieniężne, wyróżnienia i nagrody od partnerów konkursu.

Konkurs Innowator Mazowsza adresowany jest do mikro, małych lub średnich przedsiębiorców, którzy nie tylko mają zarejestrowaną na terenie województwa mazowieckiego firmę i właśnie na Mazowszu prowadzą realną działalność. Drugim, nie mniej istotnym, warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wprowadzenie po 1 stycznia 2019 r. do codziennej działalności firmy jakiegoś innowacyjnego produktu, usługi lub nowoczesnej technologii.

Z kolei w drugiej kategorii (Innowacyjny Naukowiec) na nagrody mogą liczyć osoby, które po 1 stycznia 2018 r. uzyskały tytuł doktora, a praca doktorska została przygotowana lub obroniona w jednostkach naukowych posiadających siedzibę na terenie województwa mazowieckiego. Nie chodzi jednak o prace o dowolnej tematyce, tylko koncentrujące się na innowacyjnych rozwiązaniach mogących znaleźć zastosowanie lub już stosownych w praktyce gospodarczej firm. Więcej informacji: link.

Pieniądze dla start-upów

Z kolei na przełomie 2022 i 2023 r. ma się rozpocząć nowa edycja programów zarządzanych przez PFR Ventures. Konkurs wystartuje po zasileniu go kwotą 1,9 mld złotych z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Wsparcie obejmie ok. 500 start-upów – zwłaszcza te, które prowadzą działalność w oparciu o innowacyjne technologie lub inne, nowoczesne rozwiązania.
Na finansowanie start-upów w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przewidziano łącznie 3,2 mld złotych.

Kto nie musi zwracać pomocy z PFR?

Warto też tylko przypomnieć, że 90 proc. firm, które otrzymały w czasie lockdownów wsparcie od Polskiego Funduszy Rozwoju (PFR), nie będzie musiało oddawać pieniędzy – PFR umorzy dług większości przedsiębiorców. W ramach tarczy PFR 2.0 subwencja, w łącznej kwocie 7 mld złotych, trafiła do 48 tys. dotkniętych kryzysem spółek. Wsparcie finansowe dla mikrofirm uwarunkowane było utrzymaniem dotychczasowego zatrudnienia w całym roku 2021. Z kolei małe i średnie przedsiębiorstwa musiały udokumentować, że otrzymana podczas pandemii kwota nie była wyższa, niż poniesione w odpowiednich okresach straty.

Poprzedni artykułWakacje w Polsce? Uważaj na gastronomię
Następny artykułPolecenie premiera Morawieckiego jest absolutnie niewykonalne