fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajKolejne pół miliona migrantów trafiło do Polski. Jeden kraj przoduje

Kolejne pół miliona migrantów trafiło do Polski. Jeden kraj przoduje

Według informacji opublikowanych przez agencję zatrudnienia Personnel Service, w 2021 roku wydano w Polsce 504 tys. zezwoleń na pracę dla obcokrajowców.

Agencja powołuje się tu na dane pochodzące z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z nimi w 2021 roku trafiło do Polski o 100 tys. cudzoziemców więcej niż rok wcześniej.

Wśród nich najwięcej było Ukraińców, bo aż 325 tys. (rok wcześniej 295 tys.). Aż 114 tys. to osoby pochodzące z krajów Azjatyckich. Tu dominują Hindusi (ponad 15 tys., czyli o 87 proc. więcej niż rok wcześniej), Uzbecy (15 tys., czyli trzy razy więcej niż w 2020 roku) i Filipińczycy (13,2 tys., wzrost o 80 proc.). Dużo przybyło do naszego kraju również Nepalczyków (prawie 11 tys.) i Gruzinów (9,2 tys.).

Od 29 stycznia obowiązują przepisy, na podstawie których obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mają ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy. Został też m.in. (z 6 i 12 do maksymalnie 24 miesięcy) wydłużony czas, na który pracodawcy mogą ich zatrudnić.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA