fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajKolejne pół miliona migrantów trafiło do Polski. Jeden kraj przoduje

Kolejne pół miliona migrantów trafiło do Polski. Jeden kraj przoduje

Według informacji opublikowanych przez agencję zatrudnienia Personnel Service, w 2021 roku wydano w Polsce 504 tys. zezwoleń na pracę dla obcokrajowców.

Agencja powołuje się tu na dane pochodzące z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z nimi w 2021 roku trafiło do Polski o 100 tys. cudzoziemców więcej niż rok wcześniej.

Wśród nich najwięcej było Ukraińców, bo aż 325 tys. (rok wcześniej 295 tys.). Aż 114 tys. to osoby pochodzące z krajów Azjatyckich. Tu dominują Hindusi (ponad 15 tys., czyli o 87 proc. więcej niż rok wcześniej), Uzbecy (15 tys., czyli trzy razy więcej niż w 2020 roku) i Filipińczycy (13,2 tys., wzrost o 80 proc.). Dużo przybyło do naszego kraju również Nepalczyków (prawie 11 tys.) i Gruzinów (9,2 tys.).

Od 29 stycznia obowiązują przepisy, na podstawie których obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mają ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy. Został też m.in. (z 6 i 12 do maksymalnie 24 miesięcy) wydłużony czas, na który pracodawcy mogą ich zatrudnić.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA