fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajKolejne pół miliona migrantów trafiło do Polski. Jeden kraj przoduje

Kolejne pół miliona migrantów trafiło do Polski. Jeden kraj przoduje

Według informacji opublikowanych przez agencję zatrudnienia Personnel Service, w 2021 roku wydano w Polsce 504 tys. zezwoleń na pracę dla obcokrajowców.

Agencja powołuje się tu na dane pochodzące z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z nimi w 2021 roku trafiło do Polski o 100 tys. cudzoziemców więcej niż rok wcześniej.

Wśród nich najwięcej było Ukraińców, bo aż 325 tys. (rok wcześniej 295 tys.). Aż 114 tys. to osoby pochodzące z krajów Azjatyckich. Tu dominują Hindusi (ponad 15 tys., czyli o 87 proc. więcej niż rok wcześniej), Uzbecy (15 tys., czyli trzy razy więcej niż w 2020 roku) i Filipińczycy (13,2 tys., wzrost o 80 proc.). Dużo przybyło do naszego kraju również Nepalczyków (prawie 11 tys.) i Gruzinów (9,2 tys.).

Od 29 stycznia obowiązują przepisy, na podstawie których obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mają ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy. Został też m.in. (z 6 i 12 do maksymalnie 24 miesięcy) wydłużony czas, na który pracodawcy mogą ich zatrudnić.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA