fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajKolejne środki dla Polski na integrację uchodźców

Kolejne środki dla Polski na integrację uchodźców

Do Polski ma trafić druga transza w ramach obligacji z Pakietu Solidarnościowego na rzecz integracji uchodźców.

Na mocy umowy między Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a Bankiem Gospodarstwa Krajowego do Polski tym razem trafi 600 mln euro. Wcześniej do Polski trafiła podobna kwota.

Sam Pakiet Solidarnościowy EBI ma zaradzić skutkom rosyjskiej agresji na Ukrainę i środki z jego tytułu trafiają do wszystkim państwom członkowskim UE, która zmagają się z kryzysem migracyjnym. Zatwierdzony w maju pakiet ma wysokość 4 mld euro i aż 2 mld euro ma trafić do Polski w ramach Funduszu Pomocy. Środki przekazane Polsce trafią do gmin, regionów i podmiotów publicznych, gdzie trafiają ukraińscy uchodźcy, którzy korzystają z organizowanych tam przedsięwzięć integracyjnych.

— W rekordowo krótkim czasie wspólnie z BGK uruchamiamy drugą transzę z Pakietu Solidarnościowego EBI. Kolejne 600 mln euro wsparcia (łącznie już 1,2 mld euro) trafia do Polski. Ta pomoc jest bardzo potrzebna, gdyż regiony, które przyjmują uchodźców, muszą jak najszybciej dostosować infrastrukturę do nowych potrzeb — powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. — Wierzymy, że to wsparcie zaowocuje nie tylko szybszą integracją uchodźców, ale też pomoże zwiększyć poziom inwestycji i zdynamizować lokalną gospodarkę. Europejski Bank Inwestycyjny od początku wojny reaguje natychmiast i dokłada wszelkich starań, by wspierać zarówno kraje przyjmujące uchodźców, jak i Ukrainę — dodała.

BGK w ramach Funduszu Pomocy będzie mógł wyjątkowo sfinansować do 100 proc. kosztów projektów, podczas gdy ogólna zasada EBI ogranicza takie finansowanie do 50 proc. Podmioty realizujące projekty będą mogły także skorzystać z usług doradczych dotyczących przygotowania i realizacji tych projektów (tzw. platforma EMBRACE). Usługi doradcze oferowane przez EBI powinny przyczynić się do zwiększenia efektywności wykorzystania udostępnionych środków oraz szybkiej realizacji i monitorowania projektów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA