fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKolejne zaostrzenia w zakazie handlu. Chce ich Solidarność, rząd popiera

Kolejne zaostrzenia w zakazie handlu. Chce ich Solidarność, rząd popiera

Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność", którego określa się ojcem ograniczenia handlu w niedziele, zamierza kontynuować walkę ze sklepami, które handlują w niedziele niehandlowe wykorzystując luki prawne.

– Planujemy w tym tygodniu napisać list do resortu rodziny do pani minister Maląg oraz do szefa klubu parlamentarnego PiS Marszałka RyszardaTerleckiego o szybką nowelizację tej ustawy – powiedział serwisowi finanse.wp.pl Bujara.

Aktualnie w niedziele wolne od handlu małe sklepy mogą być otwarte, jeśli za ladą stoi ich właściciel. Wyjątkiem od reguły są m.in. placówki pocztowe. Z tej właśnie furtki korzystają m.in. sklepy Żabka, gdyż oferuje ona także możliwość odbioru przesyłek.

Bujara był mocno zaangażowany w ograniczenie tego typu przywilejów. Jednak nie spotkało się to z podobnym zaangażowaniem po stronie rządu. Teraz zapewne to się zmieni, gdyż coraz więcej innych sieci stara się o status placówek pocztowych. Taką siecią jest chociażby abc, która posiada największą ilość sklepów spożywczych w Polsce (ok. 8600 placówek).

– Dzisiaj podpisanie umów z operatorami pocztowymi to nie jest duża trudność, jest ich na rynku mnóstwo – sam już nie jestem w stanie ich zliczyć. To jest duże niebezpieczeństwo dla tej ustawy. Chcemy prosić o pilną nowelizacje, aby wyłączyć placówki pocztowe spod wyjątków umożliwiających handel w niedziele. Druga możliwość, jaką bierzemy pod uwagę, to zawarcie w ustawie zapisów o przeważającej działalności handlowej – powiedział Alfred Bujara.

W drugim wypadku chodzi o wyodrębnienie tych punktów, które faktycznie świadczą usługi pocztowe czerpiąc z nich większość swoich przychodów.

– Dlaczego sklep, która ma znikomą ofertę usług pocztowych ma korzystać z wyjątku w zakazie handlu? Przecież nie można tam kupić znaczka czy wysłać paczki – da się jedynie odbierać przesyłki. Tam pracują pracownicy a tymczasem inni kupcy w niedziele sami stoją za ladą. I to oni apelują do rządu o uregulowanie tej sprawy. Owszem, cieszą się, że w niedziele mogą sobie odbić straty z całego tygodnia, ale jak na razie to raczej Żabki się rozrastają a nie inne sklepy. Wyjaśnijmy – sklepy Żabka będą mogły być czynne w niedziele, ale pod warunkiem że za ladą stanie jej właściciel -przedsiębiorca – wyjaśnia Alfred Bujara.

Bujara dodaje, że choć placówki Poczty Polskiej handlują różnymi produktami, jest to działalność marginalna, a otwartych w niedziele placówek Poczty Polskiej jest zaledwie kilkadziesiąt.

– Z informacji jakie posiadam w niedziele w większości nie przynoszą one zysków.Nie spotkałem się aby ktoś na niedzielne zakupy wybierał się na Pocztę Polską – mówi Bujara.

I zaznacza, że według niego placówki Poczty Polskiej należy traktować jako punkty usługowe, a nie handlowe.

– W okienku na poczcie możemy kupić znaczek czy nadać list albo inną przesyłkę. Wszystko to mieści się w ramach pojęcia usługi pocztowej a nie prowadzenia handlu – powiedział Bujara.

Jak donosi "Fakt", zamierza zająć się wspomnianym tematem wiosną.

JS/finanse.wp.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA