fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajKolejne zmiany w Polskim Ładzie

Kolejne zmiany w Polskim Ładzie

Ministerstwo Finansów będzie pracowało nad zmianami w Polskim Ładzie, które zakładają m.in. modyfikację zasad ustalania dochodu przez przedsiębiorców dla celów składki zdrowotnej. Projekt nowelizacji ma być gotowy do końca marca.

Poza tym, projekt zmian dotyczy zwiększenia wsparcia dla rodzin z dziećmi w zakresie podatku PIT. Obie te propozycje realizują główne postulaty związane z modyfikacjami wynikającymi z Polskiego Ładu.

Projektowana ustawa wprowadza rozwiązania korzystne dla niepełnych rodzin, a także łagodzi mechanizm stosowania kwoty wolnej w trakcie roku, w tym w zakresie działalności wykonywanej osobiście, np. przez osoby wykonujące osobiście działalność, w tym menedżerów, członków zarządu. Poszerzyć ma się też katalog podatników, dla których Polski Ład będzie neutralny oraz zmienią się zasady ustalania dochodu dla celów wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w działalności pozarolniczej, w tym przez uwzględnienie tzw. różnic remanentowych.

„Wreszcie projektowana ustawa ma umożliwić przesunięcie terminu wejścia w życie regulacji w zakresie prowadzenia ewidencji podatkowych przy użyciu programów komputerowych i ich przesyłania do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej” – wyjaśniła Polska Agencja Prasowa.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA