fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaBiznesKolejny duży polski gracz wycofuje się z Rosji

Kolejny duży polski gracz wycofuje się z Rosji

Cersanit S.A. poinformował, że prowadzi negocjacje na temat sprzedaży swoich wszystkich aktywów w Federacji Rosyjskiej. Polski producent ceramiki sanitarnej jest obecny w Rosji już od 1998 r.

W oficjalnym komunikacie spółki napisano, że podjęte kroki to wyraz wsparcia dla Ukrainy, borykającej się z „niewyobrażalnym dramatem”, którego nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Cersanit podkreślił, że w zaistniałej sytuacji sprzedaż aktywów w Rosji to „jedyny kategoryczny i ostateczny krok”, który pozwoli, aby spółka nie była posądzana o jakiekolwiek zaangażowanie w konflikt lub nawet jego pośrednie wspieranie.

„Chcielibyśmy podkreślić, że już 24 lutego br. podjęliśmy i realizujemy decyzję o wstrzymaniu wszystkich inwestycji w naszych rosyjskich zakładach, tych planowanych i już realizowanych. Łączna wartość tych inwestycji wynosiła 83 mln EUR” – wskazano w komunikacie prasowym.

Według informacji przekazanych przez Cersanit negocjacje sprzedaży prowadzone są z inwestorami z Chin, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a mowa głównie o trzech dużych zakładach produkcyjnych we Frianowie, Kuczino oraz Syzraniu.

Cersanit wyjaśnił, że informacje o sprzedaży aktywów podano z opóźnieniem, bo głównym priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom na Ukrainie, ale także tym pracującym w Rosji.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA