fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeKolejny jednorożec w Polsce? Sukces polskiego start-upu

Kolejny jednorożec w Polsce? Sukces polskiego start-upu

Jedna ze szwajcarskich fundacji zainwestowała w polski start-up Cosmose AI. To kolejny sukces rynku innowacji w Polsce.

Szwajcarska fundacja NEAR, która działa na rynku Web3 rozwijającym koncepcję nowego, zdecentralizowanego internetu, zainwestowała w polską spółkę Cosmose AI. „Rzeczpospolita” wyjaśnia, że w wyniku tej transakcji polski start-up przekroczył wartość 2 mld zł.

Polskie innowacje podbijają świat

Inwestycja fundacji NEAR w Cosmose AI to olbrzymi sukces polskiej spółki należącej do Mirona Mironiuka, która opracowuje innowacyjne narzędzia wspierające sprzedaż w sklepach stacjonarnych. „Rz” wyjaśnia, że stworzony przez Cosmose AI algorytm prognozuje kto i kiedy odwiedzi sklep, a także przewiduje zachowania zakupowe klientów przez łączenie anonimowych ID użytkowników smartfonów z geolokalizacją. To pozwala sklepom odpowiednio opracować swoją strategię marketingową, aby osiągać jak najlepsze wyniki sprzedażowe. Z opisywanego narzędzia korzystają tacy giganci jak L’Oreal, Estée Lauder oraz największy producent dóbr luksusowych – koncern LVMH.

Według Mirona Mironiuka wsparcie szwajcarskiej fundacji NEAR pozwoli polskiemu start-upowi otworzyć się na cały świat. Osiągnięcie Cosmose AI jest jeszcze bardziej imponujące, gdy weźmiemy pod uwagę analizę Pitchbook Sifted, z której wynika, że tylko 6 proc. skierowanych do inwestorów propozycji wspierania start-upów kończy się pozyskaniem finansowania.

Polska będzie miała nowego jednorożca

Sukces Cosmose AI sprawia, że spółka dołącza do najbardziej znanych polskich start-upów, jakimi są DocPlanner i Booksy. Według nieoficjalnych informacji są to jedyne start-upy z naszego kraju, których wycena przebiłaby 1 mld dolarów – po przekroczeniu tej granicy innowacyjna spółka jest uznawana za tak zwanego jednorożca.

Według „Rzeczpospolitej” kolejnymi polskimi start-upami, które podobnie jak Cosmose AI mają szansę na stanie się polskimi jednorożcami są działający w branży kryptowalut Ramp, portal pomagający w nauce Brainly, producent oprogramowania komunikacyjnego LiveChat, fintech Uncapped, platforma projektowania spersonalizowanych opakowań Packhelp oraz producent mikrosatelitów Iceye.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA