fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaInnowacjeKolejny jednorożec w Polsce? Sukces polskiego start-upu

Kolejny jednorożec w Polsce? Sukces polskiego start-upu

Jedna ze szwajcarskich fundacji zainwestowała w polski start-up Cosmose AI. To kolejny sukces rynku innowacji w Polsce.

Szwajcarska fundacja NEAR, która działa na rynku Web3 rozwijającym koncepcję nowego, zdecentralizowanego internetu, zainwestowała w polską spółkę Cosmose AI. „Rzeczpospolita” wyjaśnia, że w wyniku tej transakcji polski start-up przekroczył wartość 2 mld zł.

Polskie innowacje podbijają świat

Inwestycja fundacji NEAR w Cosmose AI to olbrzymi sukces polskiej spółki należącej do Mirona Mironiuka, która opracowuje innowacyjne narzędzia wspierające sprzedaż w sklepach stacjonarnych. „Rz” wyjaśnia, że stworzony przez Cosmose AI algorytm prognozuje kto i kiedy odwiedzi sklep, a także przewiduje zachowania zakupowe klientów przez łączenie anonimowych ID użytkowników smartfonów z geolokalizacją. To pozwala sklepom odpowiednio opracować swoją strategię marketingową, aby osiągać jak najlepsze wyniki sprzedażowe. Z opisywanego narzędzia korzystają tacy giganci jak L’Oreal, Estée Lauder oraz największy producent dóbr luksusowych – koncern LVMH.

Według Mirona Mironiuka wsparcie szwajcarskiej fundacji NEAR pozwoli polskiemu start-upowi otworzyć się na cały świat. Osiągnięcie Cosmose AI jest jeszcze bardziej imponujące, gdy weźmiemy pod uwagę analizę Pitchbook Sifted, z której wynika, że tylko 6 proc. skierowanych do inwestorów propozycji wspierania start-upów kończy się pozyskaniem finansowania.

Polska będzie miała nowego jednorożca

Sukces Cosmose AI sprawia, że spółka dołącza do najbardziej znanych polskich start-upów, jakimi są DocPlanner i Booksy. Według nieoficjalnych informacji są to jedyne start-upy z naszego kraju, których wycena przebiłaby 1 mld dolarów – po przekroczeniu tej granicy innowacyjna spółka jest uznawana za tak zwanego jednorożca.

Według „Rzeczpospolitej” kolejnymi polskimi start-upami, które podobnie jak Cosmose AI mają szansę na stanie się polskimi jednorożcami są działający w branży kryptowalut Ramp, portal pomagający w nauce Brainly, producent oprogramowania komunikacyjnego LiveChat, fintech Uncapped, platforma projektowania spersonalizowanych opakowań Packhelp oraz producent mikrosatelitów Iceye.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA