fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeKolejny jednorożec w Polsce? Sukces polskiego start-upu

Kolejny jednorożec w Polsce? Sukces polskiego start-upu

Jedna ze szwajcarskich fundacji zainwestowała w polski start-up Cosmose AI. To kolejny sukces rynku innowacji w Polsce.

Szwajcarska fundacja NEAR, która działa na rynku Web3 rozwijającym koncepcję nowego, zdecentralizowanego internetu, zainwestowała w polską spółkę Cosmose AI. „Rzeczpospolita” wyjaśnia, że w wyniku tej transakcji polski start-up przekroczył wartość 2 mld zł.

Polskie innowacje podbijają świat

Inwestycja fundacji NEAR w Cosmose AI to olbrzymi sukces polskiej spółki należącej do Mirona Mironiuka, która opracowuje innowacyjne narzędzia wspierające sprzedaż w sklepach stacjonarnych. „Rz” wyjaśnia, że stworzony przez Cosmose AI algorytm prognozuje kto i kiedy odwiedzi sklep, a także przewiduje zachowania zakupowe klientów przez łączenie anonimowych ID użytkowników smartfonów z geolokalizacją. To pozwala sklepom odpowiednio opracować swoją strategię marketingową, aby osiągać jak najlepsze wyniki sprzedażowe. Z opisywanego narzędzia korzystają tacy giganci jak L’Oreal, Estée Lauder oraz największy producent dóbr luksusowych – koncern LVMH.

Według Mirona Mironiuka wsparcie szwajcarskiej fundacji NEAR pozwoli polskiemu start-upowi otworzyć się na cały świat. Osiągnięcie Cosmose AI jest jeszcze bardziej imponujące, gdy weźmiemy pod uwagę analizę Pitchbook Sifted, z której wynika, że tylko 6 proc. skierowanych do inwestorów propozycji wspierania start-upów kończy się pozyskaniem finansowania.

Polska będzie miała nowego jednorożca

Sukces Cosmose AI sprawia, że spółka dołącza do najbardziej znanych polskich start-upów, jakimi są DocPlanner i Booksy. Według nieoficjalnych informacji są to jedyne start-upy z naszego kraju, których wycena przebiłaby 1 mld dolarów – po przekroczeniu tej granicy innowacyjna spółka jest uznawana za tak zwanego jednorożca.

Według „Rzeczpospolitej” kolejnymi polskimi start-upami, które podobnie jak Cosmose AI mają szansę na stanie się polskimi jednorożcami są działający w branży kryptowalut Ramp, portal pomagający w nauce Brainly, producent oprogramowania komunikacyjnego LiveChat, fintech Uncapped, platforma projektowania spersonalizowanych opakowań Packhelp oraz producent mikrosatelitów Iceye.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA