W drugim kwartale 2022 r. polska kolej odnotowała rekordowe przewozy zboża – poinformował Urząd Transportu Kolejowego.

W drugim kwartale tego roku przewozy zboża koleją wzrosły do ponad 1 mln ton, czyli o ponad 600 tys. ton więcej w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 r. W sumie w drugim kwartale kolej przewiozła 62,8 mln ton ładunków. To wynik o prawie 0,5 mln ton lepszy niż kwartał wcześniej.

– Drugi kwartał 2022 r. odznaczał się stabilną sytuacją w obszarze przewozów ładunków, jeśli mówimy o podstawowych parametrach, takich jak masa przewiezionych towarów czy wykonana praca przewozowa. Był jednak nietypowy pod jednym względem – poinformował prezes UTK Ignacy Góra. – W wyniku blokady ukraińskich portów, duża część tamtejszego zboża eksportowana była koleją, m. in. przez Polskę. Przewóz tego surowca w naszym kraju był rekordowy od czasu publikacji kwartalnych wyników grup towarowych. Przewieziono ponad 1 mln ton zbóż – w porównaniu z I kwartałem 2022 r. jest to o ponad 600 tys. ton więcej. Bardzo dobry wynik został osiągnięty też w przewozach metali i wyrobów metalowych oraz rud żelaza – dodał Ignacy Góra.

Z informacji przekazanej przez Urząd Transportu Kolejowego dowiadujemy się, że największą masę przewiezionych ładunków miały towary z grupy węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny. Stanowiły one 32,2 proc. przewiezionej masy. W tej grupie 98 proc. towarów według przewiezionej masy stanowił węgiel kamienny (19,8 mln ton).

Drugą grupą pod względem przewiezionej masy były rudy metali i pozostałe produkty górnictwa i kopalnictwa z udziałem 27,5, a trzecią grupą pod względem masy i pracy przewozowej była grupa: koks, brykiety, produkty rafinacji ropy naftowej, gazy wytwarzane metodami przemysłowymi. Jej udział wyniósł odpowiednio 12,3 proc. według masy.

UTK

Poprzedni artykułPodatek od zdemolowania Giełdy Papierów Wartościowych
Następny artykułSamochody będą drożeć