fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaTransportKolejny rekord w polskich portach

Kolejny rekord w polskich portach

W ubiegłym roku w polskich portach odnotowano rekordowo wysoką wielkość przeładunków.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że w 2022 r. przeładunki w polskich portach morskich wzrosły o 18 proc. i osiągnęły wielkość 133 mln ton. To najlepszy wynik w historii, a od 2008 r. przeładunki wzrosły aż o 154 proc. – z poziomu 52,5 mln ton. Polityk zaznaczył, że rekordowy wynik udało się osiągnąć mimo trudnej sytuacji geopolitycznej, z jaką w 2022 r. przyszło wszystkim się borykać.

– Polskie porty zdały egzamin (…) w nierównej walce z putinowską Rosją, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w tym roku również to będzie dobry rok dla polskich portów, dla polskiej gospodarki morskiej – powiedział Marek Gróbarczyk.

Zdaniem wiceministra polskie porty morskie w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu pełną ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

– Wzrost przeładunku towarów jest bardzo dobry, nie tylko w węglu, ale i pozostałych towarach – podkreślił wiceminister. – Myślę, że tempo wzrostu zostanie utrzymane, może nie na tak wysokim poziomie, ale inwestycje które czynimy mają za zadanie spowodować ten kierunek rozwojowy, przede wszystkim wzrost przeładunków, a z drugiej strony przyciągnięcie klientów, nowe grupy towarowe – dodał Marek Gróbarczyk.

Dane resortu infrastruktury mówią, że łączna wartość inwestycji w polskich portach morskich wyniesie 10 mld zł. Najwięcej, bo 3,8 mld zł dotyczy portu Szczecin-Świnoujście, a po ok. 3,13 mld zł przeznaczono na porty w Gdańsku i Gdyni.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA