fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesNastępny sektor tonie w długach – to branża fitness

Następny sektor tonie w długach – to branża fitness

Polska branża sportowa jest w coraz gorszej kondycji finansowej – wynika z danych BIG InfoMonitor.

W maju 2022 r. zadłużenie klubów fitness, siłowni i trenerów personalnych w Polsce przekroczyło 120 mln złotych. Tuż przed pandemią, w marcu 2020 r., dług ten wynosił 70 mln zł, a rok temu było to ponad 95 mln zł. Sytuacja sektora sportowego ulega ciągłemu pogorszeniu przez inflację i drożyznę, bo Polacy rezygnują z siłowni, aby mieć pieniądze na inne wydatki.

Przytaczane przez BIG InfoMonitor dane firmy konsultingowej Deloitte wskazują na to, że przed wybuchem pandemii polska branża fitness rozwijała się w błyskawicznym tempie, a w 2019 r. w naszym kraju działało niemal 3 tys. klubów fitness, do których uczęszczało ponad 3 mln osób. Przychody branży wynosiły ponad 4,2 mld zł. Eldorado zostało przerwane w marcu 2020 r., gdy rząd zmusił przedsiębiorców posiadających kluby fitness do ich zamknięcia. BIG InfoMonitor podaje, że przed lockdownami kwota zaległych zobowiązań 223 firm z branży sportowej wynosiła 17,3 mln zł, a w 2021 r. było to już 22,4 mln zł długów 263 podmiotów. W marcu 2022 r. 277 takich przedsiębiorstw zadłużonych było na aż 26,3 mln zł.

– Niestety nie możemy być pewni tego, że ten stan rzeczy ulegnie szybkiej poprawie. Fakt, że w przypadku siłowni przybywa nie tylko zadłużenia, ale i samych dłużników, świadczy o ogromnej skali problemu. Branża fitness jest jedną z najbardziej poszkodowanych w trakcie pandemii, bo utrzymanie takiego biznesu wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Wynajem wielkopowierzchniowych lokali czy spłaty rat leasingów, to tylko przykłady kosztów ponoszonych w trakcie lockdownów, gdy jednocześnie nie było żadnych przychodów – powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – Optymizmem nie napawa zmiana stosunku Polaków do wydatków. Zrealizowane dla nas badanie pokazało, że wojna w Ukrainie i szalejąca inflacja sprawiły, że niemal połowa respondentów zamierza mniej pieniędzy przeznaczać na hobby związane ze sportem. Co oznacza, że będą oszczędzać także na karnetach na zajęcia w siłowni – dodał Sławomir Grzelczak.

Badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor wykazało, że przez obecną sytuacją gospodarczą aż 49 proc. Polaków zamierza wydać mniej na aktywność sportową.

Źródło: BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA