fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeKolejny sukces sprzętu polskiej spółki zbrojeniowej

Kolejny sukces sprzętu polskiej spółki zbrojeniowej

Spółka a4ESSOR (w skład której wchodzi przedsiębiorstwo RADMOR z Gdyni, część GRUPY WB) uzyskała wydane przez Organizację do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia OCCAR formalne zatwierdzenie bazowego waveformu o wysokiej przepływności ESSOR HDR (High Data Rate Base Waveform).

Tym samym zakończony został bardzo istotny etap prac nad stworzeniem wspólnego europejskiego standardu, pozwalającego na transmisję danych o wysokiej przepływności. Dzięki implementacji ESSOR HDR do radiostacji różnych narodowych producentów uzyskają one zdolność komunikacji w działaniach koalicyjnych.

Zakończenie obecnego etapu rozwoju ESSOR HDR oznacza stworzenie zarządzania standardem i przygotowanie dokumentacji do stworzenia umowy standaryzacyjnej (STANAG) w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest wspierany przez pięć państw NATO: Francję, Hiszpanię, Niemcy, Polskę i Włochy (w spółkę a4ESSOR zaangażowana jest także firma z Finlandii) oraz wiodące przedsiębiorstwa z każdego z tych krajów (w Polsce to spółka RADMOR).

Brak standardu wykorzystywały amerykańskie firmy dostarczające urządzenia nadawczo-odbiorcze do sił zbrojnych USA. Miały przez to możliwość narzucania swoich rozwiązań waveformu HCDR i swojego sprzętu. Amerykanie nie ujawniali przy tym ani nie udostępniali sojusznikom własnych rozwiązań w zakresie zastosowanej modulacji o wysokim współczynniku wykorzystania widma ani zastosowanej kryptografii.

Europejski bazowy waveform ESSOR HDR powstał w ramach umowy ESSOR OC1 (European Secure SOftware defined Radio – Operational Capability 1) podpisanej z Organizacją do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia OCCAR (Organisation Conjointe de Coopération en matière d’ARmement).

Udane próby akceptacyjne ESSOR HDR przeprowadzono w laboratoriach spółki Leonardo w Pizie w listopadzie 2020 roku. Potwierdziły jakość trwających dwa i pół roku prac rozwojowych, w których brały udział wszystkie przedsiębiorstwa realizujące program ESSOR. Wcześniej w Finlandii wykonano testy polowe, które pokazały interoperacyjność waveformu. Przy jego wykorzystaniu komunikowały się radiostacje różnych europejskich producentów.

W ramach kolejnego etapu projektu udziałowcy a4ESSOR będą implementowali bazowy waveform na swoich radiostacjach definiowanych programowo (SDR, Software Defined Radio). W Polsce ESSOR HDR będzie zastosowany w radiostacji przewoźnej Guarana, rozwijanej przez spółkę RADMOR.

Projekt ESSOR OC1 zakończą ostateczne próby interoperacyjności przeprowadzane między narodowymi urządzeniami partnerów. Po ich zakończeniu, mają zostać opublikowane waveformy docelowe ESSOR, ulepszone i oparte o najnowsze, aktualnie dostępne  rozwiązania techniczne. Obecnie rozwijane są dodatkowe funkcjonalności, jak praca w ciszy radiowej, praca kohabitacyjna (współpraca w otoczeniu innych sieci) oraz funkcjonalność Push-To-Talk (czyli Voice-over-IP). Docelowe waveformy będą gotowe do użycia w działaniach przez siły zbrojne państw realizujących program ESSOR.

Formalne zatwierdzenie waveformu bazowego to istotne osiągnięcie projektu ESSOR OC1. Nie tylko ponownie potwierdza dojrzałość rozwiązań ESSOR, ale także pokazuje, że współpraca między różnymi państwami i przedsiębiorstwami jest kluczowym elementem zwiększania efektywności i konkurencyjności przemysłu europejskiego na globalnym rynku radiokomunikacji wojskowej.

a4ESSOR to spółka joint venture zawiązana przez fińskie firmę Bittium, hiszpańską Indra, włoską Leonardo, polską RADMOR, niemiecką Rohde & Schwarz i francuską Thales. Jest odpowiedzialna za zarządzanie działaniami strony przemysłowej i koordynację pracy partnerów w ramach programu ESSOR.

Program ESSOR rozpoczęto w 2009 roku pod egidą Europejskiej Agencji Obrony (EDA). Jego celem jest opracowanie architektury radiowej definiowanej programowo i nowego waveformu ESSOR HDR do działań koalicyjnych w celu ułatwienia interoperacyjności między europejskimi siłami zbrojnymi.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA