fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaKolumbia woli zarabiać na turystyce zamiast na ropie i gazie

Kolumbia woli zarabiać na turystyce zamiast na ropie i gazie

Władze Kolumbii podejmują szereg działań mających na celu zaniechanie eksploatacji kolejnych złóż surowców naturalnych w kraju.

Kolumbijska minister górnictwa i energetyki Irene Velez oznajmiła, że jej kraj nie będzie wydawał nowych pozwoleń na poszukiwania złóż ropy i gazu. Krok ten uzasadniła przyłączeniem się do globalnego ruchu mającego na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu. Dodatkowo senat wprowadził też zakaz stosowania metody szczelinowania wykorzystywanej do eksploatacji złóż gazu, jednak mogącej negatywnie wpływać na stan środowiska naturalnego.

Energia odnawialna zamiast źródeł kopalnych

Jesteśmy przekonani, że silne inwestycje w turystykę doskonale wypełnią pustkę pozostawioną przez paliwa kopalne. Trzeba też wziąć pod uwagę piękno oraz możliwości i potencjał kraju w zakresie generowania czystej energii

– podsumował te działania lewicowy prezydent Gustavo Petro.

Amerykanie będą niezadowoleni

Szczególnie poszkodowany tymi działaniami jest amerykański koncern paliwowy ExxonMobile. Firma otrzymała dwa lata temu koncesje na prowadzenie pilotażowego programu szczelinowania. Łącznie ExxonMobile posiada osiem kontraktów na eksploatację złóż gazu w Kolumbii, które po wejściu w życie nowych przepisów będą musiały zostać zakończone. Firma prowadzi teraz negocjacje z rządem w Bogocie w celu odzyskania całości lub części z 53 milionów dolarów, które zainwestowała w te przedsięwzięcia.

climatechangenews.com, lifegate.com, bnn.network
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA