fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajKombajny będą mogły jeździć po drogach?

Kombajny będą mogły jeździć po drogach?

Polscy rolnicy apelują do rządu o zmianę przepisów dotyczących poruszania się kombajnami po drogach publicznych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z prośbą o zmianę przepisów dotyczących poruszania się kombajnami po drogach publicznych. Rolnicy chcą móc po nich jeździć kombajnami z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości aż 5 m.

Według obowiązujących dzisiaj przepisów maszyna rolnicza może uzyskać zgodę na przejazd jako pojazd nienormatywny, ale tylko wtedy, jeśli jej szerokość nie przekracza 3,5 m. Pojazdy szersze muszą uzyskać dodatkowe zezwolenia, a w dodatku w razie kolizji mogą mieć problemy z ubezpieczeniem. Rolnicy wskazują, że wraz z rozwojem technologii maszyny rolnicze są coraz większe i trzeba do tego dostosować przepisy.

Zarząd KRIR przypomniał, że w listopadzie 2022 roku resort infrastruktury zapowiedział, że rozważy możliwość stworzenia prawnych podstaw umożliwiających poruszanie się kombajnów po drogach.

W kontekście intensywnych prac prowadzonych w gospodarstwach rolnych, zwłaszcza podczas zbiorów plonów, wprowadzenie możliwości poruszania się kombajnów z hederem o szerokości do 5 m po drogach publicznych, pod warunkiem posiadania odpowiedniego oświetlenia ostrzegawczego lub eskortowania przez pojazd wyposażony w oświetlenie ostrzegawcze, przyspieszyłoby proces zbiorów, ograniczyło ilość wypadków w trakcie żniw oraz ułatwiło pracę rolników i operatorów kombajnów

– wskazał Zarząd KRIR.

W związku z powyższym KRIR w oficjalnym piśmie wezwał do zainicjowania prac w celu zmiany przepisów wskazując, że przyczynią się one do zwiększenia efektywności zbiorów, poprawy bezpieczeństwa oraz ułatwią pracę rolnikom.

Źródło: KRIR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA