fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajKombajny będą mogły jeździć po drogach?

Kombajny będą mogły jeździć po drogach?

Polscy rolnicy apelują do rządu o zmianę przepisów dotyczących poruszania się kombajnami po drogach publicznych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z prośbą o zmianę przepisów dotyczących poruszania się kombajnami po drogach publicznych. Rolnicy chcą móc po nich jeździć kombajnami z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości aż 5 m.

Według obowiązujących dzisiaj przepisów maszyna rolnicza może uzyskać zgodę na przejazd jako pojazd nienormatywny, ale tylko wtedy, jeśli jej szerokość nie przekracza 3,5 m. Pojazdy szersze muszą uzyskać dodatkowe zezwolenia, a w dodatku w razie kolizji mogą mieć problemy z ubezpieczeniem. Rolnicy wskazują, że wraz z rozwojem technologii maszyny rolnicze są coraz większe i trzeba do tego dostosować przepisy.

Zarząd KRIR przypomniał, że w listopadzie 2022 roku resort infrastruktury zapowiedział, że rozważy możliwość stworzenia prawnych podstaw umożliwiających poruszanie się kombajnów po drogach.

W kontekście intensywnych prac prowadzonych w gospodarstwach rolnych, zwłaszcza podczas zbiorów plonów, wprowadzenie możliwości poruszania się kombajnów z hederem o szerokości do 5 m po drogach publicznych, pod warunkiem posiadania odpowiedniego oświetlenia ostrzegawczego lub eskortowania przez pojazd wyposażony w oświetlenie ostrzegawcze, przyspieszyłoby proces zbiorów, ograniczyło ilość wypadków w trakcie żniw oraz ułatwiło pracę rolników i operatorów kombajnów

– wskazał Zarząd KRIR.

W związku z powyższym KRIR w oficjalnym piśmie wezwał do zainicjowania prac w celu zmiany przepisów wskazując, że przyczynią się one do zwiększenia efektywności zbiorów, poprawy bezpieczeństwa oraz ułatwią pracę rolnikom.

Źródło: KRIR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA