fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesKomiksowo o wojnie: system kontra przedsiębiorcy. Część 2

Komiksowo o wojnie: system kontra przedsiębiorcy. Część 2 [Poradnik Oppenheima]

Satyrycznie, z przymrużeniem oka – za to na bardzo poważne tematy. Poniżej druga część primaaprilisowego wydaniu mojego Poradnika, w którym przypominam – w nietypowy sposób – smutną rzeczywistość ostatnich lat. Wszystkie prace są autorstwa duetu Widget & Oppenheim.

My, przedsiębiorcy zawsze w Polsce mieliśmy pod górkę, ale nigdy system nie dążył tak konsekwentnie do naszej zguby, jak to ma miejsce od czasu pandemii. Kiedy już wydawało się, że ten niby straszny wirus przestanie demolować nasze biznesy, pojawił się kolejny wróg na horyzoncie – Polski Ład, o czym przypomniałem w pierwszej części „komiksu”. Co wydarzyło się później? Opowiada o tym część druga.

Jeśli po globalnej pandemii sądziłeś, że nic już cię nie zaskoczy, okazało się, jak bardzo byłeś naiwny. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie wpadłby na pomysł, że w cywilizowanym świecie, w XXI wieku może wybuchnąć wojna. I nie gdzieś daleko, w trzecim świecie, tylko pod twoim nosem! Kto ma się z kim bić? Ukraina z Rosją? Nie, to jakiś żart! Podobnego zdania jest publicysta m.in. tegoż portalu – Stanisław Michalkiewicz: https://www.youtube.com/watch?v=5U4SpB79KZU.

No właśnie, a jednak to się wydarzyło. A co poszło? Szukajmy odpowiedzi na to pytanie u źródeł zawsze dobrze poinformowanych:

Kiedy toczy się wojna, liczy się tylko zakładany cel tych, którzy ją wywołali. Generalnie, chodzi głównie o to, aby trwała jak najdłużej. Po pewnym czasie już nikt nie zadaje pytań, dlaczego właściwie ci ludzie się mordują. Ładnie to kiedyś podsumował pan Churchill.

Doszukując się motywów tej bezsensownej wojny, która także powaliła masę krajowych biznesów (nie tylko tych na wschodzie Polski), tak bym to podsumował: ktoś musi walczyć, żeby zarobić mógł ktoś.

Może więc jeszcze jeden wojenny cytat, a potem kolejny obrazek w temacie. „Gdyby moi synowie nie chcieli wojen, to by tych wojen nie było” – to słowa Madame Gutte Rothschild.

Co by o wojnie złego nie mówić, jest to naprawdę świetny biznes. Dwa fakty na potwierdzenie, że nie wszyscy płaczą z powodu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą:

  • Globalne wydatki na zbrojenia w 2021 r. przekroczyły rekordowe 2 bln USD
  • W 2022 roku Ukraina była trzecim największym importerem broni na świecie

A więc towarzystwo z poniższego obrazka naprawdę ma co świętować!

Skoro temat wiruska przestał być modny, a wzrosło gwałtownie zapotrzebowanie na pomoc Ukrainie (finansową i moralną), tak oto można było spożytkować maseczki, które kupiłeś na zapas:

Niepyszny kowidek musiał opuścić nasz kraj. Przestał być celebrytą. I stało się to niemal w tym samie czasie, kiedy do Polski zjechało 3 mln obywateli Ukrainy. Nietestowanych na C-19, często nieszczepionych. Wystraszył się uchodźców, czy co?

Wojna oczywiście ma swoje konsekwencje. Nie tylko dla walczących. W Polskę potwornie uderzyła putinflacja, czyli gwałtowny wzrost cen. Winowajcą tego stanu rzeczy był – jak wiemy z mediów – ten potwór Putin. Na szczęście na takie sytuacje mamy sprawdzone metody: podnosić w nieskończoność stopy procentowe. Twierdzisz, że to wcale nie pomogło? I ceny dalej rosną jak oszalałe? Że znowu walnięto z całą siłą w przedsiębiorców? Oj, tam, oj tam. Jastrząb wie, co robi!

Ale przecież w Polsce nie tylko Adam Glapiński to mistrz w swoim fachu, który doskonale wie, jak przydusić coraz wyższą inflację. Mamy jeszcze nasz rząd, któremu dzielnie przewodzi znany z dobroczynności dla najuboższych – wiadomo kto. Plusy, tarcze, rekompensaty – to wszystko dla Polaków. Przecież te dopłaty pozwolą mniej zamożnym  zrekompensować wzrost cen. Rząd także wielką troską otacza naszych emerytów. Wiadomo, że ci często głosują bezmyślnie i na pewno będą pamiętać hojne datki od obecnego rządu, których za Platformy nie było.

Jak zawsze, kiedy mamy problem, możemy liczyć na przyjaciół. Poświęcenie prezydenta Zełeńskiego i tego, co robi dla ratowania wizerunku polskiego rządu (w oczach Polaków), jest godne uwiecznienia.

Okazało się, że i wojna to nie wszystko. Kolejnym potężnym – i zupełnie niespodziewanym – ciosem dla przedsiębiorców okazało się ratowanie klimatu. To także akcja globalistów, którym udało się wykreować następnego potwora zagrażającego ludzkości. Jest nim tzw. ślad węglowy. Na temat tego absurdu wypowiada się m.in. red. Łukasz Warzecha, w tym oto kapitalnym felietonie: https://fpg24.pl/morduje-planete/ .

Poniżej mój rysunkowy komentarz, tym razem jest to dowcip z rodzaju pure nonsense: aby pasował do obśmiewanego tematu:

Davos 2023 to zapowiedź kompletnej katastrofy, która ma nadejść – krok po kroku – już w 2030 roku. „Trzeba jeść mniej mięsa i pozbyć się aut. Klimatyczne zaciskania pasa w stolicy” – to tytuł publikacji z „Dziennika Gazety Prawnej” z dnia 14 lutego br. Dowiadujemy się z tejże, że globaliści planują ograniczyć nam spożycie mięsa do 16 kg rocznie.

Demolka Warszawy i obrzydzanie życia zmotoryzowanym, jakie niemal od początku swojej kadencji uprawia prezydent Rafał Trzaskowski, to także działania w pełni zgodne z zaleceniami tej niby-elity z Davos, ze Schwabem na czele. A takie mieliśmy piękne i przyjazne miasto… Pamiętajmy jednak, że nie tylko tu o wygodę chodzi. Z pewnością nie doliczymy się, ile już zostało pogrzebanych biznesów (sklepy, gastronomia, lokale usługi), bo akurat znalazły się – na kilka lat – w samym środku placu budowy.

Największą naiwnością będzie więc zrzucenie całej winy za obecną sytuację na PiS. Jeśli wsłuchamy się w głos opozycji, w tym lewicującego Tuska, wedle autora niniejszej publikacji – zamiana PiS na Koalicję Obywatelską w najbliższych wyborach może jeszcze bardziej odbić się nam wszystkim czkawką.

Demokracja to jednak demokracja. Opętańcze, nieogarnione rozdawnictwo, które jest jedną z przyczyn tak ogromnego wzrostu cen, dużej części naszego społeczeństwa się podoba.

Gdyby jednak policzyć głosy przedsiębiorców w klasyfikacji pod nazwą „Największy Szkodnik Roku”, z pewnością absolutnym zwycięzcą okazałby się nasz premier.

Jak zatem żyć, zapytasz przedsiębiorco? Szczególnie kiedy kolejne akcje naszych władz ratujące świat tak ci dopiekły, że utraciłeś płynność finansową lub boisz się, że za chwilę to nastąpi?

Nie pozostaje ci nic innego, jak tzw. nieposłuszeństwo obywatelskie: ignoruj narzucone przez system prawo, jeśli zagraża twojej egzystencji. Ale to może nie wystarczyć. Zainteresuj się szerzej profesjonalną antywindykacją. Jak zatem bronić się przed zakusami globalistów na twój majątek, oszczędności i dochody? O tym w następnym odcinku Poradnika, dziś jedynie rysunkowa zapowiedź.

———————————————————————

Krzysztof OPPENHEIM: ekspert finansowy oraz od rynku nieruchomości, specjalizujący się m.in. w kredytach hipotecznych, przedsiębiorca. Od lipca 2016 roku prowadzi także kancelarię antywindykacyjną, o specjalnościach: upadłość konsumencka, pomoc zadłużonym przedsiębiorcom, spory „frankowe”. Członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. W wolnych chwilach: satyryk. Więcej rysunków duetu Widget & Oppenheim na stronach: https://www.facebook.com/kancelaria.koppenheimwww.facebook.com/BozaKrowka

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Komiksowo o wojnie: system kontra przedsiębiorcy. Część 1 [Poradnik Oppenheima]

Dziś satyrycznie, z przymrużeniem oka – za to na bardzo poważne tematy. W dwuczęściowym primaaprilisowym wydaniu mojego Poradnika przypominam – w nietypowy sposób – smutną rzeczywistość trzech ostatnich lat: kiedy to „system” wszelkimi środkami dążył do eliminacji przedsiębiorców. Będzie to ponad 20 satyrycznych rysunków i kilka memów, wszystkie prace są autorstwa duetu Widget & Oppenheim.
6 MIN CZYTANIA

Ekonomia vs. makroekonomia. Tak robią z ciebie idiotę [Poradnik Oppenheima]

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym różni się ekonomia od makroekonomii? To proste. Ekonomia oparta jest na matematyce i prawach rynku, a za makroekonomią stoi zawsze polityka i kłamstwa. Zadaniem makroekonomistów –  finansowanych przez „system” – jest m.in. wyjaśnianie pospólstwu nawet najbardziej niedorzecznych działań urzędującej władzy. Jako w pełni zasadne.
10 MIN CZYTANIA

Restrukturyzacja sądowa: zapłać suto za śmierć swojej firmy [Poradnik Oppenheima]

Przedsiębiorco, zanim nabierzesz się na piękne słowa o postępowaniu restrukturyzacyjnym, zweryfikuj, czy w twoim przypadku ma to sens. Jeśli uznasz, że tak: sprawdź dobrze, do kogo udajesz się po pomoc.
6 MIN CZYTANIA