fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKomisja Europejska chce, by ubezpieczyciele zwiększyli inwestycje w odbudowę po pandemii

Komisja Europejska chce, by ubezpieczyciele zwiększyli inwestycje w odbudowę po pandemii

Komisja Europejska przyjęła pakiet legislacyjny zmian unijnych przepisów ubezpieczeniowych (m.in. dyrektywy Wypłacalność II), zakładający umożliwienie zakładom ubezpieczeń długoterminowych inwestycji w odbudowę Europy po pandemii COVID-19.

„Przyjęty dzisiaj pakiet ma na celu uodpornienie sektora ubezpieczeń i reasekuracji (tj. ubezpieczeń dla zakładów ubezpieczeń), aby mógł on przetrwać przyszłe kryzysy i lepiej chronić ubezpieczających. Zostaną ponadto wprowadzone uproszczone przepisy o bardziej proporcjonalnym charakterze dotyczące niektórych mniejszych zakładów ubezpieczeń” – czytamy w komunikacie.

W skład przyjętego dziś pakietu wchodzą następujące elementy:

  • wniosek ustawodawczy w sprawie zmiany dyrektywy Wypłacalność II (dyrektywa 2009/138/WE);
  • komunikat w sprawie przeglądu dyrektywy Wypłacalność II;
  • wniosek ustawodawczy dotyczący nowej dyrektywy w sprawie naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji ubezpieczycieli.

Celem przyjętego dzisiaj pakietu legislacyjnego jest zwiększenie wkładu europejskich ubezpieczycieli w finansowanie odbudowy, postęp na drodze do unii rynków kapitałowych i skierowanie funduszy na Europejski Zielony Ład.

Komisja szacuje, że w perspektywie krótkoterminowej planowane zmiany mogłyby doprowadzić do udostępnienia w UE kapitału w wysokości sięgającej szacunkowo 90 mld euro.

„Ten istotny zastrzyk kapitału pomoże ubezpieczycielom i reasekuratorom zwiększyć ich wkład w charakterze inwestorów prywatnych w odbudowę Europy po pandemii COVID-19” – czytamy dalej w materiale.

Zmiany w dyrektywie Wypłacalność II zostaną na późniejszym etapie uzupełnione aktami delegowanymi.

Przedstawione dzisiaj zmiany zakładają:

  • Lepszą ochronę konsumentów i stabilne funkcjonowanie zakładów ubezpieczeń, nawet w trudnej sytuacji gospodarczej.
  • Lepsze informowanie konsumentów („ubezpieczających”) o sytuacji finansowej swojego ubezpieczyciela.
  • Lepszą ochronę konsumentów przy zakupie produktów ubezpieczeniowych w innych państwach członkowskich dzięki lepszej współpracy między organami nadzoru.
  • Zachęcanie ubezpieczycieli do większych inwestycji w długoterminowy kapitał dla gospodarki.
  • Uwzględnianie w ocenie kondycji finansowej ubezpieczycieli pewnych rodzajów ryzyka, w tym tych związanych z klimatem, i mniejsza podatność na wpływ krótkotrwałych wahań rynkowych.
  • Lepsza kontrola całego sektora, aby uniknąć wystawiania jego stabilności na zagrożenia.

Celem proponowanej nowej dyrektywy w sprawie naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji ubezpieczycieli jest z kolei zapewnienie lepszego przygotowania ubezpieczycieli i odpowiednich organów w UE na przypadki wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej.

Dyrektywa ta wprowadzi nową usystematyzowaną procedurę restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, która będzie lepiej chronić zarówno ubezpieczających, jak i gospodarkę realną, system finansowy, a w ostatecznym rozrachunku – podatników. Organy krajowe będą dysponować lepszymi narzędziami na wypadek niewypłacalności zakładu ubezpieczeń, podano.

Dzięki ustanowieniu kolegiów ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji odpowiednie podmioty sprawujące nadzór i organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji będą mogły podejmować na czas skoordynowane i zdecydowane działania, wyjaśniono.

Przedstawione dzisiaj wnioski opierają się w dużej mierze na opinii technicznej przedłożonej przez EIOPA (Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych).

Nad pakietem legislacyjnym będą teraz debatować Parlament Europejski i Rada.

KE zaznaczyła, że ogólnie sytuacja finansowa ubezpieczycieli nie została znacząco naruszona przez kryzys COVID-19 i pomimo wyzwań operacyjnych nie zaobserwowano większych zakłóceń w sektorze. Sektor pozostał dobrze skapitalizowany ze średnim współczynnikiem wypłacalności na poziomie 235 proc. na koniec 2020 r. według danych Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych. Choć wskaźnik ten jest o 7 pkt. proc. niższy niż na koniec 2019 r., pozostaje znacznie powyżej regulacyjnego minimum 100 proc.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA