fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesKomisja Europejska chce wygonić z Europy firmy biotechnologiczne?

Komisja Europejska chce wygonić z Europy firmy biotechnologiczne?

Komisja Europejska przyspieszyła prace nad pakietem zmian europejskiego prawa farmaceutycznego. Nowa regulacja teoretycznie ma zapewnić pacjentom łatwiejszy dostęp do tanich leków oraz wspierać innowacyjność europejskiego przemysłu. W praktyce uderzy w małe i średniej wielkości firmy biotechnologiczne.

– Nowe prawo farmaceutyczne UE przyspieszy spadek innowacyjności branży, a małe i średnie firmy stracą na nim najbardziej – ostrzega cytowana przez Agencję Reutera Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA).

Przygotowywana od kwietnia tego roku poważna zmiana przepisów farmaceutycznych doprowadzi, paradoksalnie, do zmniejszenia udziału Europy w światowych kontraktach badawczo-rozwojowych o jedną trzecią do 2040 roku. Zmuszone do dodatkowych inwestycji firmy sektora MŚP zajmujące się biotechnologią mogą ponieść niepotrzebne inwestycje, co zaowocuje rocznie 2 mld euro strat. Jak jest to możliwe?

Szybsza produkcja generyków

Jednym z rozwiązań proponowanych przez eurokratów jest skrócenie czasu opatentowania leku z 400 do 180 dni. Zamiar ten przedstawiany jest jako dobrodziejstwo. Ponoć KE chodzi o obniżenie kosztów produktów leków poprzez szybsze przejście na tańsze leki generyczne, co miałoby pomóc chorym. Przedsiębiorcom tłumaczy się, że dzięki temu rozwiązaniu uzyskają więcej czasu na objęcie swoich produktów ochroną patentową w krajach członkowskich. Z kolei stosowane zniżki czy zwolnienia z różnych opłat w krajach unijnych miałyby zrekompensować im wydatki na przestawienie technologii oraz na szybszy i agresywniejszy marketing produktów.

Regulacja przyjmowana w ciemno

Według EFPIA, Komisja Europejska nie przeprowadziła absolutnie żadnej oceny wpływu wymuszanych zmian regulacyjnych na konkurencyjność rynku, tworząc nowe przepisy jedynie zza biurka. Jeśli zostaną przyjęte w takim kształcie, jak się to obecnie proponuje, skutecznie zahamuje to trend innowacji w Unii Europejskiej uderzając w małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Już obecnie wiele mniejszych firm biotechnologicznych przenosi swoją działalność do państw, które gwarantują im lepsze warunki do działania.

Ogromne koszty nowej regulacji

Cytowany przez Reutera Lars Fruergaard Jorgensen, dyrektor generalny Novo Nordisk (duńskiej firmy farmaceutycznej obecnej m.in. w Polsce) uważa, że żadne zniżki w opłatach nie pozwolą firmom odzyskać pieniędzy zainwestowanych w wymuszone regulacjami unijnymi inwestycje na radykalne „przeformatowanie” prowadzonej działalności, a także na zrekompensowanie wysokich kosztów marketingu. W jego opinii unijna regulacja poskutkuje tym, że właściciele firm zaczną masowo wykonywać swoje badania w Stanach Zjednoczonych i CHRL. W efekcie leki nie będą opracowywane w Europie. USA i Chiny – w porównaniu z poszczególnymi krajami UE – oferują bowiem znacznie lepsze warunki prowadzenia badań biotechnologicznych. Działania KE doprowadzą więc do kolejnej fali ucieczki firm (w tym start-upów) poza Europę.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA