fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesKomisja Europejska dobije polskich rybaków?

Komisja Europejska dobije polskich rybaków?

Komisja Europejska chce, aby od przyszłego roku na Morzu Bałtyckim obowiązywał całkowity zakaz połowów śledzia i szprota.

Wprowadzenie całkowitego zakazu połowów śledzia i szprota na Morzu Bałtyckim byłoby katastrofalne dla Polski – alarmuje Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W Luksemburgu trwa posiedzenie Rady do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa, podczas którego ważą się losy polskich rybaków.

Krzysztof Ciecióra wskazał, że propozycja Komisji Europejskiej to katastrofa dla polskich rybaków, gdyż śledź i szprot to w zasadzie jedyne ryby, które w dość znaczącym stopniu są łowione przez Polskę.

Od 2019 roku Komisja zakazała połowów dorsza, co już było dużym problemem. Jest dużym problemem – uszczupleniem dochodów polskich rybaków. My oczywiście jako Polska nie zgadzamy się z tą propozycją. Jest ona niezgodna nawet z doradztwem naukowym, ponieważ nie ma dzisiaj naukowych opracowań mówiących o tym, że należy natychmiast zakazać połowów tych ryb, że grozi tutaj natychmiastowe wyginięcie. My też nie zgadzamy się na sposób myślenia Komisji, czyli karania tylko i wyłącznie rybaków za to, w jakim stanie jest Morze Bałtyckie. Na to składa się znacznie więcej czynników niż tylko działalność rybacka polskich czy pozostałych rybaków z basenu Morza Bałtyckiego

– wyjaśnił podsekretarz stanu.

Zdaniem Krzysztofa Ciecióry wprowadzenie zakazu połowów śledzia i szprota to pozbawienie polskich rybaków środków do życia. Przedstawiciel polskiego rządu dodał, że aktualnie wartość eksportu produktów rybnych z Polski znacznie przewyższa wartość eksportu produktów mlecznych i Polska jest potęgą, jeśli chodzi o produkcję i przetwarzanie ryb. Nasze firmy zaopatrują sklepy w całej Unii Europejskiej i omawiany zakaz uderzyłby w wiele przedsiębiorstw z branży.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA