fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaArchiwumKomisja Europejska przyjmuje wnioski na projekty obronne. Do wydania 160 mln euro

Komisja Europejska przyjmuje wnioski na projekty obronne. Do wydania 160 mln euro

"W tym trudnym okresie na wielu frontach mobilizujemy wszystkie programy UE w celu wspierania naszych firm, tych małych i dużych. Przygotowujemy się również na przyszłość. Dzięki wspólnemu rozwojowi technologii obronnych zwiększamy odporność Europy i wzmacniamy naszą bazę przemysłową" – podkreślił w oświadczeniu unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Projekty będą finansowane w ramach Europejskiego programu rozwoju przemysłu obronnego, na który w latach 2019-2020 przeznaczonych jest 500 mln euro. KE ogłosiła też wyselekcjonowanie siedmiu nowych projektów badawczych w dziedzinie obronności, które wesprze kwotą ponad 23 mln euro w ramach budżetu na 2019 rok.

Działania te zaprogramowane jeszcze przez poprzednią KE są przygotowaniami do rozwinięcia w ramach nowego wieloletniego budżetu Europejskiego Funduszu Obronnego, który ma wspierać innowacyjny i konkurencyjny przemysł obronny i przyczyniać się do unijnej "autonomii strategicznej".

Zaproszenia do składania wniosków na 2020 rok obejmują 12 kategorii, które w założeniu KE odzwierciedlają potrzeby dotyczące kluczowych zdolności obronnych.

KE szuka np. projektów obejmujących projektowanie, przygotowywanie prototypów i testowanie medycznych środków przeciwdziałających zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym i jądrowym. Chodzi np. o immunoterapię, która mogłyby być wykorzystywana w walce z przyszłymi kryzysami pandemicznymi, takimi jak ten, z którym zmaga się obecnie świat.

Inną z kategorii, w które będą inwestowane unijne środki mają być systemy do wykrywania i neutralizowania dronów. Wezwania do składania ofert obejmują też dofinansowanie bezpiecznych sieci komunikacyjnych i wymiany informacji. Oferta skierowana jest do małych i średnich firm.

KE poinformowała ponadto, że wybrała siedem projektów na łączną kwotę ponad 23 mln euro do sfinansowania w ramach działania programu przygotowawczego dotyczącego badań w dziedzinie obronności.

Dotyczą one m.in. technologii zakłócających w sektorze obronnym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i czy technologii kwantowych. Wsparcie otrzymają też zajmujący się normami interoperacyjności dla bezzałogowych systemów wojskowych.

W skład konsorcjów, które dostaną dofinansowanie wchodzi 65 europejskich integratorów systemów, producentów sprzętu oraz instytutów badawczych z 15 państw członkowskich UE.

Uruchomiony w 2017 roku Europejski Fundusz Obronny ma być zachętą dla państw członkowskich do współpracy w zakresie wspólnego rozwoju i nabywania wyposażenia obronnego i technologii poprzez współfinansowanie z budżetu UE. W projektach muszą uczestniczyć firmy z kilku krajów członkowskich. Nie ma kopert narodowych, dlatego liczy się szybkość reakcji i jakość przedstawionego pomysłu.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA