fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKomisja Europejska przyjmuje wnioski na projekty obronne. Do wydania 160 mln euro

Komisja Europejska przyjmuje wnioski na projekty obronne. Do wydania 160 mln euro

"W tym trudnym okresie na wielu frontach mobilizujemy wszystkie programy UE w celu wspierania naszych firm, tych małych i dużych. Przygotowujemy się również na przyszłość. Dzięki wspólnemu rozwojowi technologii obronnych zwiększamy odporność Europy i wzmacniamy naszą bazę przemysłową" – podkreślił w oświadczeniu unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Projekty będą finansowane w ramach Europejskiego programu rozwoju przemysłu obronnego, na który w latach 2019-2020 przeznaczonych jest 500 mln euro. KE ogłosiła też wyselekcjonowanie siedmiu nowych projektów badawczych w dziedzinie obronności, które wesprze kwotą ponad 23 mln euro w ramach budżetu na 2019 rok.

Działania te zaprogramowane jeszcze przez poprzednią KE są przygotowaniami do rozwinięcia w ramach nowego wieloletniego budżetu Europejskiego Funduszu Obronnego, który ma wspierać innowacyjny i konkurencyjny przemysł obronny i przyczyniać się do unijnej "autonomii strategicznej".

Zaproszenia do składania wniosków na 2020 rok obejmują 12 kategorii, które w założeniu KE odzwierciedlają potrzeby dotyczące kluczowych zdolności obronnych.

KE szuka np. projektów obejmujących projektowanie, przygotowywanie prototypów i testowanie medycznych środków przeciwdziałających zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym i jądrowym. Chodzi np. o immunoterapię, która mogłyby być wykorzystywana w walce z przyszłymi kryzysami pandemicznymi, takimi jak ten, z którym zmaga się obecnie świat.

Inną z kategorii, w które będą inwestowane unijne środki mają być systemy do wykrywania i neutralizowania dronów. Wezwania do składania ofert obejmują też dofinansowanie bezpiecznych sieci komunikacyjnych i wymiany informacji. Oferta skierowana jest do małych i średnich firm.

KE poinformowała ponadto, że wybrała siedem projektów na łączną kwotę ponad 23 mln euro do sfinansowania w ramach działania programu przygotowawczego dotyczącego badań w dziedzinie obronności.

Dotyczą one m.in. technologii zakłócających w sektorze obronnym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i czy technologii kwantowych. Wsparcie otrzymają też zajmujący się normami interoperacyjności dla bezzałogowych systemów wojskowych.

W skład konsorcjów, które dostaną dofinansowanie wchodzi 65 europejskich integratorów systemów, producentów sprzętu oraz instytutów badawczych z 15 państw członkowskich UE.

Uruchomiony w 2017 roku Europejski Fundusz Obronny ma być zachętą dla państw członkowskich do współpracy w zakresie wspólnego rozwoju i nabywania wyposażenia obronnego i technologii poprzez współfinansowanie z budżetu UE. W projektach muszą uczestniczyć firmy z kilku krajów członkowskich. Nie ma kopert narodowych, dlatego liczy się szybkość reakcji i jakość przedstawionego pomysłu.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA