fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatKomisja Europejska wie, jak poradzić sobie ze zmianami demograficznymi

Komisja Europejska wie, jak poradzić sobie ze zmianami demograficznymi

Bruksela opublikowała komunikat, w którym zawarto szereg rekomendowanych działań mających pomóc państwom członkowskim w walce z kryzysem demograficznym.

Władze Unii Europejskiej przyznają, że liczebność populacji UE osiągnie swój szczyt w 2026 roku, a później będzie już tylko spadać. W 2070 roku w Unii będzie mieszkać 4 proc. ludności świata, podczas gdy obecnie jest ich 6 proc. 

Będzie nas coraz mniej

Najbliższe dekady to czas kurczenia się grupy osób w wieku produkcyjnym i zdecydowanie rosnącej liczby ludzi w podeszłym wieku. 

Sytuacja ta przełoży się na konieczność rozszerzenia programów socjalnych kierowanych do seniorów. Szacuje się, że wydatki na służbę zdrowia krajów członkowskich sięgną w 2040 roku 27 proc. PKB (w 2019 roku wynosiły 24,6 proc.). Pogłębiać się będzie też niedobór osób gotowych do podjęcia pracy. 

Bruksela już wie, co zrobić, żeby było lepiej

Komisja Europejska wyznaczyła cztery kierunki działań, które mają przeciwdziałać tym trendom. 

Pierwszym jest pomoc i wsparcie dla rodziców, mające im pozwolić jednocześnie wychowywać dzieci i pracować, m.in. przez zapewnienie dostępu do wysokiej jakości opieki nad dziećmi. Drugim jest zapewnienie młodym osobom odpowiednich i komfortowych warunków do rozwoju osobistego oraz dostępu do mieszkań. Kolejny to troska o odpowiedni poziom życia osób starszych oraz odpowiednie zagospodarowanie ich na rynku pracy. Ostatnim aspektem jest rozwiązywanie problemu niedoboru rąk do pracy za pomocą realizacji odpowiedniej polityki migracyjnej. 

ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA