fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatKomisja Europejska wie, jak poradzić sobie ze zmianami demograficznymi

Komisja Europejska wie, jak poradzić sobie ze zmianami demograficznymi

Bruksela opublikowała komunikat, w którym zawarto szereg rekomendowanych działań mających pomóc państwom członkowskim w walce z kryzysem demograficznym.

Władze Unii Europejskiej przyznają, że liczebność populacji UE osiągnie swój szczyt w 2026 roku, a później będzie już tylko spadać. W 2070 roku w Unii będzie mieszkać 4 proc. ludności świata, podczas gdy obecnie jest ich 6 proc. 

Będzie nas coraz mniej

Najbliższe dekady to czas kurczenia się grupy osób w wieku produkcyjnym i zdecydowanie rosnącej liczby ludzi w podeszłym wieku. 

Sytuacja ta przełoży się na konieczność rozszerzenia programów socjalnych kierowanych do seniorów. Szacuje się, że wydatki na służbę zdrowia krajów członkowskich sięgną w 2040 roku 27 proc. PKB (w 2019 roku wynosiły 24,6 proc.). Pogłębiać się będzie też niedobór osób gotowych do podjęcia pracy. 

Bruksela już wie, co zrobić, żeby było lepiej

Komisja Europejska wyznaczyła cztery kierunki działań, które mają przeciwdziałać tym trendom. 

Pierwszym jest pomoc i wsparcie dla rodziców, mające im pozwolić jednocześnie wychowywać dzieci i pracować, m.in. przez zapewnienie dostępu do wysokiej jakości opieki nad dziećmi. Drugim jest zapewnienie młodym osobom odpowiednich i komfortowych warunków do rozwoju osobistego oraz dostępu do mieszkań. Kolejny to troska o odpowiedni poziom życia osób starszych oraz odpowiednie zagospodarowanie ich na rynku pracy. Ostatnim aspektem jest rozwiązywanie problemu niedoboru rąk do pracy za pomocą realizacji odpowiedniej polityki migracyjnej. 

ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA