fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajKomisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.

Pierwotnie zakaz sprowadzania niektórych płodów rolnych z Ukrainy do Bułgarii, Polski, Rumunii, na Słowację i Węgry został wprowadzony przez Komisję Europejską w maju. Dotyczył takich produktów jak pszenica, rzepak, kukurydza i słonecznik. Po jego przedłużeniu w czerwcu ostatecznie wygasł 15 września. Jednak nie wszystkie kraje godzą się z koniecznością przyjęcia produktów z Ukrainy. 

Jeszcze tylko Polska i Węgry nie chcą ukraińskiego zboża

W pierwszej kolejności Bułgaria i Rumunia zawarły indywidualne porozumienia z Ukrainą, które uregulowały kwestię handlu zbożem. Następnie rząd w Kijowie złożył skargę do WTO  (Światowej Organizacji Handlu) na pozostałe kraje (Słowację, Węgry i Polskę), które indywidualnie przedłużyły embargo. Po podjęciu tego kroku z ograniczeń wycofała się Bratysława. 

Teraz Komisja Europejska poinformowała, że będzie reprezentować Polskę i Węgry w WTO podczas rozpatrywania przez tę organizację ukraińskiej skargi na ograniczenia w swobodnym handlu. 

Rzeczniczka Komisja Miriam Garcia Ferrer podkreśliła, że polityka handlowa leży w wyłącznej kompetencji organów Unii Europejskiej i to one mogą negocjować i zawierać umowy handlowe, a poszczególni członkowie nie mogą tego robić samodzielnie. 

Reuter, cgtn.com, PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA