fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajKomisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.

Pierwotnie zakaz sprowadzania niektórych płodów rolnych z Ukrainy do Bułgarii, Polski, Rumunii, na Słowację i Węgry został wprowadzony przez Komisję Europejską w maju. Dotyczył takich produktów jak pszenica, rzepak, kukurydza i słonecznik. Po jego przedłużeniu w czerwcu ostatecznie wygasł 15 września. Jednak nie wszystkie kraje godzą się z koniecznością przyjęcia produktów z Ukrainy. 

Jeszcze tylko Polska i Węgry nie chcą ukraińskiego zboża

W pierwszej kolejności Bułgaria i Rumunia zawarły indywidualne porozumienia z Ukrainą, które uregulowały kwestię handlu zbożem. Następnie rząd w Kijowie złożył skargę do WTO  (Światowej Organizacji Handlu) na pozostałe kraje (Słowację, Węgry i Polskę), które indywidualnie przedłużyły embargo. Po podjęciu tego kroku z ograniczeń wycofała się Bratysława. 

Teraz Komisja Europejska poinformowała, że będzie reprezentować Polskę i Węgry w WTO podczas rozpatrywania przez tę organizację ukraińskiej skargi na ograniczenia w swobodnym handlu. 

Rzeczniczka Komisja Miriam Garcia Ferrer podkreśliła, że polityka handlowa leży w wyłącznej kompetencji organów Unii Europejskiej i to one mogą negocjować i zawierać umowy handlowe, a poszczególni członkowie nie mogą tego robić samodzielnie. 

Reuter, cgtn.com, PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA