fbpx
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaInnowacjeKompetencje cyfrowe Polaków są jednymi z najsłabszych w Unii

Kompetencje cyfrowe Polaków są jednymi z najsłabszych w Unii

Eurostat opublikował dane na temat kompetencji cyfrowych posiadanych przez obywateli wszystkich państw należących do Unii Europejskiej.

Europejski Urząd Statystyczny podsumował umiejętności cyfrowe mieszkańców gospodarstw domowych w całej UE. 

Na koniec ubiegłego roku 56 proc. ankietowanych osób w wieku między 16. a 76. rokiem życia posiadało co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe. Ich największy odsetek był w Holandii (83 proc.), Finlandii (82 proc.) i Danii (70 proc.). Najniższy natomiast w Rumunii (28 proc.), Bułgarii (36 proc.) i w Polsce (44 proc.). Bruksela realizuje obecnie projekt „Cyfrowej Dekady”, którego jednym z celów jest osiągnięcie do 2030 roku średniej 80 proc. dla całej Unii. 

Kompetencje cyfrowe określa się po analizie pięciu wskaźników, są to: 

  • umiejętność korzystania z danych i informacji, czyli zdolność do samodzielnego poszukiwania w sieci interesujących nas wiadomości oraz ocena rzetelności ich źródła; 
  • komunikacja i współpraca, która ocenia umiejętność do używania sieci w celu nawiązania i utrzymywania kontaktów z innymi ludźmi oraz korzystania z publicznych usług cyfrowych; 
  • tworzenie treści cyfrowych za pomocą dostępnych edytorów; 
  • zapewnienie bezpieczeństwa naszych urządzeń, w tym przede wszystkim ochrona swoich danych osobowych; 
  • rozwiązywanie napotkanych problemów i wyzwań podczas korzystania z internetu oraz umiejętność wykorzystania cyfrowych technologii w życiu codziennym. 
ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA