fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeKompetencje cyfrowe Polaków są jednymi z najsłabszych w Unii

Kompetencje cyfrowe Polaków są jednymi z najsłabszych w Unii

Eurostat opublikował dane na temat kompetencji cyfrowych posiadanych przez obywateli wszystkich państw należących do Unii Europejskiej.

Europejski Urząd Statystyczny podsumował umiejętności cyfrowe mieszkańców gospodarstw domowych w całej UE. 

Na koniec ubiegłego roku 56 proc. ankietowanych osób w wieku między 16. a 76. rokiem życia posiadało co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe. Ich największy odsetek był w Holandii (83 proc.), Finlandii (82 proc.) i Danii (70 proc.). Najniższy natomiast w Rumunii (28 proc.), Bułgarii (36 proc.) i w Polsce (44 proc.). Bruksela realizuje obecnie projekt „Cyfrowej Dekady”, którego jednym z celów jest osiągnięcie do 2030 roku średniej 80 proc. dla całej Unii. 

Kompetencje cyfrowe określa się po analizie pięciu wskaźników, są to: 

  • umiejętność korzystania z danych i informacji, czyli zdolność do samodzielnego poszukiwania w sieci interesujących nas wiadomości oraz ocena rzetelności ich źródła; 
  • komunikacja i współpraca, która ocenia umiejętność do używania sieci w celu nawiązania i utrzymywania kontaktów z innymi ludźmi oraz korzystania z publicznych usług cyfrowych; 
  • tworzenie treści cyfrowych za pomocą dostępnych edytorów; 
  • zapewnienie bezpieczeństwa naszych urządzeń, w tym przede wszystkim ochrona swoich danych osobowych; 
  • rozwiązywanie napotkanych problemów i wyzwań podczas korzystania z internetu oraz umiejętność wykorzystania cyfrowych technologii w życiu codziennym. 
ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rewolucja cyfrowa w firmach jest nieunikniona

Zdecydowana większość producentów uważa, że w najbliższych kilku latach sposób działania ich firm zostanie zmieniony przez wpływ technologii cyfrowych.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA