fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeKomu potrzebne jest 5G?

Komu potrzebne jest 5G?

Wygląda na to, że podstawowym zagadnieniem związanym z siecią 5G z perspektywy jednego z wiodących przedsiębiorstw telekomunikacyjnych nie są kwestie technologiczne i organizacyjne, ale istnienie realnych potrzeb na rozwiązania oparte na tej sieci.

Pytanie o rzeczywistych beneficjentów budowy sieci 5G wcale nie jest trywialne w kontekście dyskusji „Telekomy i 5G – lepiej konkurować czy wspólnie budować nowoczesną infrastrukturę szerokopasmową”, która odbyła się podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, a w której udział wzięli m.in. Andrzej Abramczuk – prezes Netia SA i Krzysztof Witoń – prezes spółki IPT Fiber, należącej do grupy InPhoTech, powołanej w celu wdrożenia do produkcji masowej innowacyjnych światłowodów specjalnych, produkującej m.in. siedmiordzeniowe światłowody nowej generacji, będące w stanie przesyłać siedem razy więcej danych niż standardowo stosowane światłowody.

– 5G nie jest dedykowane dla klientów indywidulanych – oznajmił Abramczuk. – Sieć 5G dedykowana jest dla Przemysłu 4.0 i rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Dlatego najistotniejsze jest, jego zdaniem, zorganizowanie współpracy z przemysłem. Konkretnie, chodzi o „zbudowanie dialogu pomiędzy beneficjentami ekosystemu, który by stymulował potrzeby na 5G”.

Wygląda więc na to, że podstawowym zagadnieniem związanym z siecią 5G z perspektywy jednego z wiodących przedsiębiorstw telekomunikacyjnych nie są kwestie technologiczne i organizacyjne, ale istnienie realnych potrzeb na rozwiązania oparte na tej sieci.

Krzysztof Witoń dodał, że szansę na wykorzystanie 5G widzi nie tylko w przemyśle, ale i w edukacji, czy medycynie – obszarach „widzianych w innym wymiarze po doświadczeniach covidowych”. – U wielu ludzi obudziły one wyobraźnię, jakie są wyzwania związane z dostępem do internetu – zaznaczył. Zdaniem przedstawiciela Netii należałoby zatem zacząć od zdecydowania, który obszar jest priorytetowy –edukacja, czy medycyna, i następnie pod niego zbudować nowy model oparty o 5G.

– 5G oznacza milion odbiorników na 1 km kwadratowym – zauważył Witoń. Potencjalnie umożliwia to w jego opinii autonomiczne korzystanie ze środków transportu, z medycyny, edukacji, bezpieczeństwa, np. możliwość wykorzystania czujników prewencyjnych. W jego opinii problemem jest także znacząco mniejsza liczba centrach danych (data center) w Polsce niż w innych krajach Europy.

Kolejnymi problemami wskazanymi przez uczestników dyskusji są kwestie regulacyjne, techniczne (głównie infrastrukturalne) oraz wszystko, co jest związane z bezpieczeństwem. Jak przypomniał Abramczuk, od dwóch lat trwa postępowanie selekcyjne mające na celu przeznaczenie pasm pod technologię 5G. Jak dodał, operatorzy mobilni korzystając z posiadanych zasobów uruchomili już 5G dla indywidualnych klientów, tak więc dostarczają taką usługę, jednak niekoniecznie na pasmach dedykowanych. Jak podkreślił, podobnie było z LTE, gdzie pionierzy na rynku oferowali możliwość korzystania z takiej usługi zanim możliwe było wykorzystanie dedykowanych pasm. Dodatkowo, złożony i długotrwały proces inwestycyjny, nadmierna biurokracja w jego opinii może opóźniać rozwój sieci 5G.

Jeśli chodzi o problemy technologiczne, prezes IPT Fiber zauważył, że największym problemem dla 5G jest brak pojemności sieci oraz przepustowość. Jego zdaniem rozwiązaniem jest krajowa nowość, siedmiordzeniowy światłowód, który zamierza produkować początkowo w liczbie 150 tys. km włókna miesięcznie.

Na pytanie o współpracę pomiędzy operatorami w celu budowy wspólnej infrastruktury paneliści zgodnie potwierdzili, że współpraca istnieje już od wielu lat, zwłaszcza w zakresie wzajemnego wykorzystywania infrastruktury, co jest skutkiem presji ekonomicznej. Ich zdaniem operatorzy szukają dróg porozumienia poza modelem regulowanym. – Myślę, że taka współpraca będzie się coraz bardziej zacieśniała na zasadach komercyjnych, ale bez zobowiązań regulacyjnych – podsumował Abramczuk.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolej stanie się kołem zamachowym polskiej gospodarki?

Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Polskich Kolei Państwowych Krzysztof Mamiński stwierdził, że wreszcie „nadszedł czas na mówienie o kolei jako środku transportu spełniającym wszystkie warunki, w tym pro-środowiskowe, nowoczesności i innowacyjności. To dobry czas, który należy wykorzystać”.
3 MIN CZYTANIA

Perły biznesu z Podlasia zdradzają tajemnice sukcesu

Współdziałanie, pokora, skromność, szacunek, aktywność w codziennej pracy – oto przepis na sukces „pereł biznesu” z Podlasia, podany przez przedstawicieli przedsiębiorców i władz lokalnych uczestniczących w tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
4 MIN CZYTANIA