fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaBiznesKomu przeszkadzają spółki skarbu państwa?

Komu przeszkadzają spółki skarbu państwa?

Przypomnijmy, że to za poprzedniej władzy do upadku chylił się państwowy przewoźnik, spółka LOT. Była nawet mowa o tym żeby przyzwyczaić się do myśli o jego prywatyzacji, czyli w dosłownym tłumaczeniu sprzedaży niemieckiej Lufthansie.

To także za poprzedniej ekipy spółka KGHM podjęła wartą wiele miliardów inwestycję w złoża miedzi w Sierra Gorda. Na tym zakupie suchej nitki nie zostawiła Najwyższa Izba Kontroli. Czy Rafał Trzaskowski ma w tej sprawie coś do powiedzenia? Dodajmy, że krytyczny raport dotyczący zakupu kopalni w Chile NIK przygotował pod rządami Krzysztofa Kwiatkowskiego, którego trudno kojarzyć z obecną władzą.

A może inne państwowe podmioty notowały znakomite wyniki, a LOT czy KGHM to tylko tendencyjnie wybrane przykłady? Zobaczmy na PKN Orlen, w latach 2016 – 2019, czyli w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy, skumulowany zysk netto paliwowego giganta wyniósł prawie 22,8 miliarda złotych. To daje roczną średnią na poziomie ponad 5,5 miliarda. Dla porównania w okresie 2012 – 2015, czyli w czasie, kiedy władzę sprawowali koledzy pana Trzaskowskiego, Orlen zanotował skumulowany zysk netto na poziomie minus 205 milionów złotych. W analizowanym okresie ostatnich ośmiu lat, z których pierwsze cztery przypadają na rządy PO–PSL, a druga czterolatka na czas, kiedy władze sprawuje PiS, różnica wynosi zatem 23 miliardy złotych na korzyść zarządów mianowanych przez ekipę Zjednoczonej Prawicy. Świetnie radzą sobie także inne SSP, by wymienić tutaj systematycznie poprawiający wyniki w ostatnich latach bank PKO BP.

Pamiętajmy, że dobre rezultaty spółek skarbu państwa to także znaczne wpływy z tytułu CIT, jakie trafiają do publicznej kasy. Państwo korzysta także na dywidendach, jakie te spółki wypłacają swoim akcjonariuszom. Innymi słowy, umiejętnie zarządzane przynoszą korzyść całemu społeczeństwo, w formie danin publicznych oraz wypłat z zysku trafiających do centralnego budżetu.

Spółki te odgrywać mogą także bardzo ważną rolą w stymulowaniu rozwoju naszej gospodarki. Dzięki potencjałowi, jaki posiadają, mają narzędzia, aby ciągnąć w górę mniejsze podmioty, te z sektora MŚP, które dla dużych firm spełniać mogą funkcję wartościowych kooperantów. Coraz więcej państwowych gigantów wspiera startupy, uruchamiając własne fundusze CVC. To właśnie SSP stwarzać mogą popyt na innowacyjne usługi i towary dostarczane przez mniejsze firmy. Ta ich rola jest niezwykle istotna, acz wydaje się, że jeszcze nie dość doceniana.

Ostatnie ataki zgrywają się czasowo z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego czy przekopem Mierzi Wiślanej. Szerzej zaś z zamiarami ekspansji inwestycyjnej państwa w ramach inicjatywy regionalnej, jaką jest Trójmorze. Czy te projekty komuś przeszkadzają? Czy to jedynie wyraz wasalnej mentalności, zgodnie z którą skoro lotnisko jest w Berlinie, a port w Hamburgu, więc jakiekolwiek polskie inwestycje nie mają sensu? Przykre, że takie pytania trzeba stawiać.

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA