fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeKomu sztuczna inteligencja da pracę, a komu ją zabierze?

Komu sztuczna inteligencja da pracę, a komu ją zabierze?

Kolejne firmy zapowiadają ograniczenie zatrudnienia i zwolnienia pracowników, których ma zastąpić sztuczna inteligencja. Ale są też przedsiębiorstwa postępujące wręcz przeciwnie.

Największe przedsiębiorstwa świata coraz odważniej deklarują, że będą w coraz większym zakresie korzystać w swoich procesach z możliwości, jakie daje rozwój AI.

Kogo zastąpi sztuczna inteligencja

Brytyjski gigant telekomunikacyjny firma BT oznajmiła, że przez następne 7 lat zamierza zmniejszyć zatrudnienie o 40 procent. Załoga z obecnych 130 tysięcy osób ulegnie do 2030 roku redukcji do zaledwie 75 tysięcy. Firma twierdzi, że zmiany będą naturalnym procesem wynikającym z wymiany dotychczasowych przestarzałych urządzeń wymagających większego zaangażowania ludzi, na bardziej nowoczesne. Chodzi tu np. o zastępowanie starych miedzianych kabli światłowodami czy zamianę obecnie używanych mobilnych technologii na 5G.

Producent komputerów IBM oznajmił, że wstrzymuje rekrutacje na niektóre stanowiska, ponieważ w najbliższych latach obowiązki przewidziane dotychczas dla osób zajmujących 7800 etatów zostaną przejęte przez AI.

Zwolnili 19 tysięcy osób, by przyjąć 80 tysięcy

Przeciwne kroki zapowiada natomiast firma Accenture. Przedsiębiorstwo to, zajmujące się doradztwem biznesowym, zapowiedziało inwestycje 3 miliardów dolarów w technologie oparte o sztuczną inteligencję. Firma mająca też swoje oddziały w Polsce chce zatrudnić 80 tysięcy osób, które będą zajmowały się rozwojem usług wykorzystujących AI. Co ciekawe, kilka miesięcy temu Accenture zwolniło 19 tysięcy swoich pracowników.

Reuter, The Guardian

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA