fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaInnowacjeKomu sztuczna inteligencja da pracę, a komu ją zabierze?

Komu sztuczna inteligencja da pracę, a komu ją zabierze?

Kolejne firmy zapowiadają ograniczenie zatrudnienia i zwolnienia pracowników, których ma zastąpić sztuczna inteligencja. Ale są też przedsiębiorstwa postępujące wręcz przeciwnie.

Największe przedsiębiorstwa świata coraz odważniej deklarują, że będą w coraz większym zakresie korzystać w swoich procesach z możliwości, jakie daje rozwój AI.

Kogo zastąpi sztuczna inteligencja

Brytyjski gigant telekomunikacyjny firma BT oznajmiła, że przez następne 7 lat zamierza zmniejszyć zatrudnienie o 40 procent. Załoga z obecnych 130 tysięcy osób ulegnie do 2030 roku redukcji do zaledwie 75 tysięcy. Firma twierdzi, że zmiany będą naturalnym procesem wynikającym z wymiany dotychczasowych przestarzałych urządzeń wymagających większego zaangażowania ludzi, na bardziej nowoczesne. Chodzi tu np. o zastępowanie starych miedzianych kabli światłowodami czy zamianę obecnie używanych mobilnych technologii na 5G.

Producent komputerów IBM oznajmił, że wstrzymuje rekrutacje na niektóre stanowiska, ponieważ w najbliższych latach obowiązki przewidziane dotychczas dla osób zajmujących 7800 etatów zostaną przejęte przez AI.

Zwolnili 19 tysięcy osób, by przyjąć 80 tysięcy

Przeciwne kroki zapowiada natomiast firma Accenture. Przedsiębiorstwo to, zajmujące się doradztwem biznesowym, zapowiedziało inwestycje 3 miliardów dolarów w technologie oparte o sztuczną inteligencję. Firma mająca też swoje oddziały w Polsce chce zatrudnić 80 tysięcy osób, które będą zajmowały się rozwojem usług wykorzystujących AI. Co ciekawe, kilka miesięcy temu Accenture zwolniło 19 tysięcy swoich pracowników.

Reuter, The Guardian

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA