fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumKomuniści w kontrze, czyli jak zbudować koalicję bazując na nienawiści do Kościoła.

Komuniści w kontrze, czyli jak zbudować koalicję bazując na nienawiści do Kościoła.

Władza nade wszystko

To co ostatnio działo się na hiszpańskiej scenie politycznej jest trudne do opisania. Jesteśmy świadkami dziwnych paktów politycznych, a raczej zwykłych transakcji gwarantujących niezbędne wsparcie dla utrzymania władzy, bez widocznego związku z dbaniem o wspólne dobro. Oczywistym jest, że obecna sytuacja w Hiszpanii nie napawa optymizmem, szczególnie tych, których wartości oparte są na prawie naturalnym, rodzinie, patriotyzmie i szacunku między innymi do prawdy. – tak działania Pedro Sancheza podsumował dziennik La Razon.

Sceptyzmowi hiszpańskich mediów trudno się dziwić, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń w Katalonii. Zamiast dążyć do utrzymania jedności kraju, Sanchez pertraktuje z separatystami. Początkowo kandydat na premiera prowadził negocjacje z Republikańską Lewicą Katalonii (ugrupowaniem odpowiedzialnym za zorganizowanie referendum niepodległościowego autonomii). Brak porozumienia spowodował zawieszeniem rozmów na okres świąteczny.

Z kolei w ostatni poniedziałek, Lider Nacjonalistycznej Partii Basków -Andoni Ortuzar- zadeklarował, że jego ugrupowanie poprze mniejszościowy rząd socjalistów w zamian za opracowanie nowego statutu dla Kraju Basków.

Podemos, czyli współczesne wydanie komunizmu

Nie tylko nacjonaliści, ale także zadeklarowani komuniści znajdą się w rządzie Pedro Sancheza. Najbardziej znanym z nich jest Pablo Iglesias, który wielokrotnie podkreślał, że uważa się za współczesnego marksistę i leninistę. Iglesiasa i Sancheza oprócz żądzy władzy łączy jedno – niechęć do nauki Kościoła Katolickiego. Zresztą czytając program Podemos można odnieść wrażenie, że walka z chrześcijaństwem stanowi oś działania partii. Jak przystało na prawdziwych komunistów ugrupowanie Pablo Iglesiasa pod przykrywką ochrony słabszych planuje indoktrynować dzieci ideologią LGBT. W szkołach ma pojawić się nowy przedmiot “Feminizm” na którym dzieci dowiedzą się więcej o zachowaniach seksistowskich i homofobicznych. Podemos proponuje również wprowadzenie protokołu walki z wyżej wymienionymi zjawiskami. Co więcej, planowana przez Podemos reforma edukacji w znacznym stopniu uderzy w katolickie szkoły, które mogą stracić dofinansowanie ze środków publicznych. Ponadto komuniści chcą, aby religia przestała wliczać się do średniej ocen i stała się fakultetem. W ten oto sposób dzieci nie uczęszczające na lekcje religii, będą zwolnione z pobierania zajęć z etyki. W planach Podemos jest także zlikwidowanie szkół z podziałem na męskie i żeńskie (które w przeważającej część są katolickie).

Partia Iglesiasa pod hasłami “Wolność, aż do ostatniej minuty” oraz “Godna śmierć” będzie dążyła do zalegalizowania eutanazji. W planach Podemos jest także taka reforma prawa, aby móc odebrać “nielegalnie przywłaszczone przez Kościół” ziemię. Podemos chce również (w ramach walki klas) podnieść podatki dla największych przedsiębiorstw oraz zwiększyć liczbę urzędników państwowych.

Cóż, Karol Marks na pewno byłby dumny….

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA