fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKomuniści w kontrze, czyli jak zbudować koalicję bazując na nienawiści do Kościoła.

Komuniści w kontrze, czyli jak zbudować koalicję bazując na nienawiści do Kościoła.

Władza nade wszystko

To co ostatnio działo się na hiszpańskiej scenie politycznej jest trudne do opisania. Jesteśmy świadkami dziwnych paktów politycznych, a raczej zwykłych transakcji gwarantujących niezbędne wsparcie dla utrzymania władzy, bez widocznego związku z dbaniem o wspólne dobro. Oczywistym jest, że obecna sytuacja w Hiszpanii nie napawa optymizmem, szczególnie tych, których wartości oparte są na prawie naturalnym, rodzinie, patriotyzmie i szacunku między innymi do prawdy. – tak działania Pedro Sancheza podsumował dziennik La Razon.

Sceptyzmowi hiszpańskich mediów trudno się dziwić, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń w Katalonii. Zamiast dążyć do utrzymania jedności kraju, Sanchez pertraktuje z separatystami. Początkowo kandydat na premiera prowadził negocjacje z Republikańską Lewicą Katalonii (ugrupowaniem odpowiedzialnym za zorganizowanie referendum niepodległościowego autonomii). Brak porozumienia spowodował zawieszeniem rozmów na okres świąteczny.

Z kolei w ostatni poniedziałek, Lider Nacjonalistycznej Partii Basków -Andoni Ortuzar- zadeklarował, że jego ugrupowanie poprze mniejszościowy rząd socjalistów w zamian za opracowanie nowego statutu dla Kraju Basków.

Podemos, czyli współczesne wydanie komunizmu

Nie tylko nacjonaliści, ale także zadeklarowani komuniści znajdą się w rządzie Pedro Sancheza. Najbardziej znanym z nich jest Pablo Iglesias, który wielokrotnie podkreślał, że uważa się za współczesnego marksistę i leninistę. Iglesiasa i Sancheza oprócz żądzy władzy łączy jedno – niechęć do nauki Kościoła Katolickiego. Zresztą czytając program Podemos można odnieść wrażenie, że walka z chrześcijaństwem stanowi oś działania partii. Jak przystało na prawdziwych komunistów ugrupowanie Pablo Iglesiasa pod przykrywką ochrony słabszych planuje indoktrynować dzieci ideologią LGBT. W szkołach ma pojawić się nowy przedmiot “Feminizm” na którym dzieci dowiedzą się więcej o zachowaniach seksistowskich i homofobicznych. Podemos proponuje również wprowadzenie protokołu walki z wyżej wymienionymi zjawiskami. Co więcej, planowana przez Podemos reforma edukacji w znacznym stopniu uderzy w katolickie szkoły, które mogą stracić dofinansowanie ze środków publicznych. Ponadto komuniści chcą, aby religia przestała wliczać się do średniej ocen i stała się fakultetem. W ten oto sposób dzieci nie uczęszczające na lekcje religii, będą zwolnione z pobierania zajęć z etyki. W planach Podemos jest także zlikwidowanie szkół z podziałem na męskie i żeńskie (które w przeważającej część są katolickie).

Partia Iglesiasa pod hasłami “Wolność, aż do ostatniej minuty” oraz “Godna śmierć” będzie dążyła do zalegalizowania eutanazji. W planach Podemos jest także taka reforma prawa, aby móc odebrać “nielegalnie przywłaszczone przez Kościół” ziemię. Podemos chce również (w ramach walki klas) podnieść podatki dla największych przedsiębiorstw oraz zwiększyć liczbę urzędników państwowych.

Cóż, Karol Marks na pewno byłby dumny….

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA